Aké sú rozdiely medzi jednotlivými verziami technológie Bluetooth?

Pozrite sa, aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými verziami Bluetooth

Bluetooth
Zdroj: Pixabay.com (josemiguels)

Aké sú rozdiely medzi jednotlivými verziami Bluetooth? Predtým, ako si zodpovieme túto otázku, tak je potrebné vo všeobecnosti vysvetliť, čo to vlastne Bluetooth je. Ide o pojem, ktorý označuje štandard pre bezdrôtovú komunikáciu prepájajúci dve a viac elektronických zariadení. Napríklad smartfóny medzi sebou, či s počítačom. Táto technológia je tu snami necelých 30 rokov, pričom vytvorená bola v roku 1994 spoločnosťou Ericsson. V súčasnosti ju riadi skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Kde Bluetooth technológia nájde využitie?

Pre mnohých z nás je Bluetooth len „logom“ vo vrchnej časti našej obrazovky smartfónu, ktorá znamená zvýšenú spotrebu energie. Opak je však pravdou. Bluetooth technológia má vskutku bohaté využitie, pričom vo všeobecnosti platí, že čím novšia technológia, tak tým je menej energeticky náročnejšia, poskytuje stabilnejší a rýchlejší prenos dát, pričom aj samotný prenos dát je viac zabezpečeným. V súčasnosti medzi zariadenia, kde sa táto technológia využíva vo zvýšenej miere patria napríklad slúchadlá, reproduktory, myšky k počítačom a ďalšie príslušenstvo, chytré hodinky, fitness náramky, rôzne senzory a podobne. Ide tak o technológiu, ktorá má vcelku bohaté využitie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchly prehľad Bluetooth verzií

Bluetooth 1.x

Verzie Bluetooth 1.x a v1.0B boli známe hlavne vďaka vcelku slabej spoľahlivosti prenosu dát a zlej kompatibilite medzi jednotlivými zariadeniami. Okrem iného touto technológiou disponovalo relatívne málo zariadení.  Prenosová rýchlosť bola 721 kb/s.

Bluetooth 2.x

Po viacerých aktualizáciách predošlej generácie technológie, Bluetooth vo verzii 2.x priniesol „väčší upgrade“. Stalo sa tak v roku 2004. Aktualizácia technológie priniesla Enhanced Data Rate (EDR) pre rýchlejší prenos dát rýchlosťou až 2,2 Mbit/s. Táto verzia Bluetooth technológie sa stala vcelku populárnou, a to ako medzi výrobcami, tak aj medzi používateľmi.

Bluetooth 3.x

Nová generácia technológie Bluetooth bola zavedená v roku 2009 a priniesla celkom významné zmeny. Dôvodom je  technológie HS (High-Speed), ktorá priniesla teoretické prenosové rýchlosti až 24 Mbit/s, aj keď nie cez samotné prepojenie Bluetooth. Za týmto progresom stálo to, že BT 3.0 umožňovalo aplikáciám prenášať informácie prostredníctvom súbežného spojenia 802.11, známym aj ako Wi-Fi. Medzi ďalšie významné vylepšenia patrilo zavedenie vylepšeného režimu opakovaného prenosu (ERTM), použitie alternatívnych MAC a PHY na prenos údajov profilu Bluetooth.

Bluetooth 4.x

Nový Bluetooth štandard vo verzii 4.0 bol uvedený na trh už v roku 2010 a môžeme povedať, že priniesol dlho žiadanú vlastnosť, ktorou bolo výrazné zníženie energetickej náročnosti. Technológia tak otvorila významným spôsobom dvere vývojárom hardwaru ako sú napríklad, handsfree súpravy, IoT zariadenia, rôzna nositeľná elektronika a podobne. Okrem iného dosah Bluetooth technológie narástol na 60 metrov v exteriéri a 10 metrov v interiéri. Maximálna prenosová rýchlosť Bluetooth technológie v tomto prípade bola 1 Mb/s (oproti predošlej generácii 3Mb/s. Dôvodom tejto zmeny je zameranie technológie na aplikácie vyžadujúce nízku spotrebu energie). Môžeme tak povedať, že táto verzia technológie nie je už vhodnou pre zariadenia, ktoré potrebujú prenášať veľké dátové súbory. Sústredená bola skôr tak na typ zariadení ako je nositeľná elektroniku (prípadne rôznych senzorov), kedy dochádza k výmene informácií s malým dátovým tokom (napríklad notifikácie z hodiniek, a podobne).

xiaomi haylou solar 7
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Bluetooth 5.x

Technológia Bluetooth 5.x bola prvýkrát predstavená v roku 2016. Nový štandard priniesol radu vylepšení so sústredením na zachovanie LE (Low-Energy) štandardu. Jednou z tých najhlavnejších je bezpochyby rýchlosť prenosu dát a možná maximálna vzdialenosť prenosu dát. Čo sa týka dosahu Bluetooth 5.0, tak ten je v exteriéri približne 240 metrov (v prípade predošlej verzie len 60 metrov) a v prípade exteriéru 40 metrov (oproti 10 metrom). Okrem iného narástla aj maximálna prenosová rýchlosť z 1Mb/s na 2Mb/s. Zároveň treba dodať, že Bluetooth 5.x priniesol možnosť prispôsobenia rýchlosti prenosu dát (2Mbps, 1Mbps, 500kbps, 125kbp). Tu platí pravidlo, že čím je prenosová rýchlosť nižšia, tak prenos informácií môže prebiehať na väčšiu vzdialenosť (maximálne do už spomínanej vzdialenosti 240 metrov). Využitie tejto technológie je tak napríklad vhodné nie len v kanceláriách či v menších uzavretých priestoroch, ale napríklad aj už v celých budovách, prípadne fabrikách, čo doposiaľ nebolo možné.

xiaomi mi bluetooth outdoor speaker mini 3
Zdroj: Xiaomi

Ďalej bola vylepšená aj energetická náročnosť prenosu zvuku prostredníctvom technológie Low Energy, ktorá dovtedy nebola dostupnou pre všetky typy zariadení. V spojitosti so zvukom ďalšou významnou novinkou bolo zavedenie možnosti prehrávania zvuku na dvoch pripojených zariadeniach súčasne. Inými slovami, mohli ste mať k Vášmu telefónu pripojené napríklad dva páry bezdrôtových slúchadiel a do oboch prúdil zvuk súčasne. Prípadne ste mohli prehrávať zvuk na dvoch rôznych reproduktoroch v rôznych miestnostiach. Dokonca technológia umožňuje aj streamovanie dvoch rôznych zvukových stôp do dvoch zariadení súčasne. Táto funkcia bola zavedená napríklad v smartfóne Samsung Galaxy S8 a volala sa „Dual Audio“.

Zároveň treba povedať, že Bluetooth  5.0 ponúka značne zvýšenie dátových správ z 31 bytov na 255 bytov. V praxi by sa to malo pretaviť napríklad v rýchlejšie párovanie zariadení, stabilnejšie pripojenie, či vo zvýšení prenosu dátových súborov.

Očakáva sa, že najnovší Bluetooth štandard naberie na dôležitosti v priebehu tohto a nasledujúceho roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre