Adobe uvoľnilo poslednú aktualizácia pre umierajúci Flash Player

Posledná aktualizácia neprináša žiadne novinky. Spoločnosťou sa chce prostredníctvom nej rozlúčiť s vývojármi a používateľmi

r.i.p. adobe flash player
Zdroj: Vosveteit.sk

Len niekoľko dní dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sa venovali Adobe Flash Playeru, ktorý už o pár dní stratí oficiálnu podporu zo strany vývojárov. Stane sa tak na prelome nového roku. Okrem iného samotné Adobe bude od 12. januára blokovať zobrazovanie Flash obsahu v aplikácii Flash Player.

Posledná „rozlúčková“ aktualizácia

Spoločnosť Adobe aj napriek tomu, že ukončuje už o pár dní oficiálny vývoj Flash prehrávača, tak  vydala poslednú aktualizáciu. Nečakajte však žiadne nové funkcie, ide skôr o „rozlúčkovú aktualizáciu“. Dostupnou je pre globálny trh s výnimkou Číny, kde nebola aktualizácia sprístupnená.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnes si pripomíname konečné naplánované vydanie aplikácie Flash Player pre všetky regióny mimo pevninskú Čínu. Chceme sa poďakovať všetkým našim zákazníkom a vývojárom, ktorí za posledné dve desaťročia použili a vytvorili úžasný obsah pre Flash Player. Sme hrdí na to, že program Flash mal rozhodujúcu úlohu pri vývoji webového obsahu v oblasti animácie, interaktivity, zvuku a videa. Sme nadšení, že môžeme pomôcť viesť ďalšiu éru digitálnych zážitkov.

Spoločnosť Adobe nebude po 31. decembri 2020 podporovať Flash Player a od 12. januára 2021 zablokuje spustenie obsahu Flash v aplikácii Flash Player; Spoločnosť Adobe dôrazne odporúča všetkým používateľom okamžite odinštalovať program Flash Player, aby tak pomohli chrániť svoje systémy.

Niektorí používatelia môžu naďalej vidieť pripomienky spoločnosti Adobe k odinštalovaniu aplikácie Flash Player z ich systému. Na stránke Všeobecné informácie o aplikácii Flash Player EOL nájdete ďalšie podrobnosti a odkazy na pokyny pre tých, ktorí by chceli aplikáciu Flash Player odinštalovať manuálne.“ píše sa v popise aktualizácie.

Prečo Flash Player končí?

Okrem toho, že ide o zastaralú technológiu, ktorá bola uvoľnená po prvýkrát ešte v roku 1996, tak aktuálne nespĺňa bezpečnostné požiadavky. Dôvodom je, že prostredníctvom Flash prehrávača môže potenciálny útočník získať prístup k operačného systému. Útočník je totiž schopným využiť spôsob, akým Flash Player pracuje s dočasnom pamäťou, pomocou ktorej je načítavaný externý obsah.

V súčasnosti už väčšina Flash obsahu je nahradená novým HTML5 štandardom, ktorý okrem toho, že odstraňuje najväčšiu slabinu Flash prehrávača, jeho zraniteľnosť, tak je aj výrazne energeticky úspornejším.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre