8 funkcií z Androidu 10, ktoré by ste si mali po prechode z predošlej verzie Androidu osvojiť

Pozrite si niekoľko funkcií z najnovšej verzie Androidu, ktoré stoja za vyskúšanie

Android 10
Zdroj: Vosveteit.sk

V priebehu dnešného dňa sme Vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré bola doposiaľ uvoľnená aktualizácia s Androidom 10, a v nadväznosti na tento článok, by sme Vám chceli dať do pozornosti niekoľko funkcií, ktoré sa oplatí neprehliadať.

Pokročilé gestá ovládania

Hoci aj Android 9 disponoval viacerými gestami ovládania, tak v prípade Androidu 10 ich spoločnosť Google  posunula na novú úroveň. Odstránila spodnú lištu ovládania a predstavila nové gestá ovládania určené pre využitie na celom displeji. Napríklad potiahnutím prsta zo spodnej časti displeja hore sa dostanete na plochu, pri rovnakom pohybe, ale pri podržaní displeja po potiahnutí prsta  vyvoláte multitasking funkciu, a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 

Práca s notifikáciami

Práca sa notifikáciami prešla výraznými úpravami. Vo všeobecnosti sú rozdelené do prioritných a tichých notifikácií. Okrem iného môžete s nimi interagovať. Napríklad môžete odpoveď na správy priamo z rozhrania notifikačnej lišty. Mimochodom, tiché notifikácie zapnete prostredníctvom dlhšieho podržania notifikácie a následným prekliknutím do nastavení, kde je potrebné nastaviť úroveň Dôležitosti.

Tmavý režim

Hoci s tmavým režimom sme sa mohli stretnúť aj pred Androidom 10 vo vybraných smartfónoch viacerých výrobcov v rámci nadstavby smartfónu, tak aj napriek tomu mnohí z nás nemali možnosť využitia tejto funkcie. Zmenil to až najnovší Android, v rámci ktorého s týmto režimom pracujú už aj aplikácie tretích strán (ak funkciu podporujú).

Tmavy rezim internetovy prehliadac Google Chrome na mobile
Zdroj: flickr.com (srslyguys), Vosveteit.sk

Nové Emoji

Spolu s novým Androidom 10 prišli aj nové Emoji. Tých aktuálne nájdeme v rámci systému takmer 800.

Google emoji
Zdroj: Google, úprava Vosveteit.sk

Nastavenia súkromia

Jedna z tých najviac užitočných noviniek v rámci Androidu 10, sú bezpochyby nové Nastavenia súkromia. Google v rámci jednej sekcie v podstate sumarizoval všetky natavenia – od toho s kým zdieľame polohu, ako sú spracovávané naše údaje, až po prístup k jednotlivým častiam smartfónu.

Možnosť blokovania prístupu k polohe

Pri nastaveniach súkromia ešte zostaneme. Dôvodom je, že by sme Vám chceli dať do pozornosti možnosť blokovania prístupu aplikácií ku Vašej polohe v čase, keď aplikácia nie sú aktívne využívaná.

Android_nastavenia sukromia_zdielanie polohy_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Zdieľanie WiFi hesla

Jednou z ďalších funkcií, ktorú mnohí z nás prehliadajú, je možnosť zdieľania WiFi hesla prostredníctvom QR kódu. Všetko čo stačí urobiť je otvoriť si nastavenia  WiFi, kliknúť na WiFi ku ktorej ste pripojený a následne vygenerovať QR kód s údajmi k pripojeniu. Na druhom smartfóne stačí tento QR kód zoskenovať.

Vylepšené možnosti zdieľania

Poslednou funkciou, na ktorú by sme radi upriamili Vašu pozornosť, sú pokročilé možnosti zdieľania súborov v Androido 10. Používatelia pomocou pár kliknutí môžu zdieľať súbory prostredníctvom rôznych aplikácií, vytvárať odkazy na zdieľanie obsahu a mnoho ďalšieho.

Android 10_moznosti zdielania
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké funkcie ste si v Androide 10 osvojili Vy? Dajte nám ich nižšie v komentároch vedieť.

Via androidpolice.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre