Vedcom zamotala hlavu záhadná „X-ová galaxia“. Prichádzajú s možnými vysvetleniami jej nezvyčajného tvaru

Vedci nedávno zachytili nádherné snímky X-ovej galaxie PKS 2014-55

X galaxia
Zdroj: sarao.ac.za

Tím výskumníkov zo Spojených štátov a Južnej Afriky sa spojili a publikovali detailné snímky najväčšej „X-ovej“ galaxie, aká bola objavená.

Zvláštna galaxia PKS 2014-55

Ide o galaxiu PKS 2014-55 a spolu so snímkami sa im podarilo priniesť niekoľko odpovedí ohľadom jej zvláštneho tvaru. Nové snímky boli vytvorené teleskopom MeerKAT, ktorý sa nachádza v Južnej Afrike. Zistili, že tvar písmena X tvoria dva páry obrovských oblúkov, ktoré sú tvorené horúcimi prúdmi elektrónov. Tieto prúdy unikajú obvykle z pólov supermasívnych čiernych dier v strede galaxii. Téme sa venuje portá portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto prúdy horúcich elektrónov produkujú elektromagnetickú radiáciu vo forme rádiových vĺn. Tie dokážu zachytiť jedine teleskopy, ktoré sú na to špeciálne zostrojené. Ak by dokázali ľudia detekovať rádiové vlny, galaxia PKS 2014-55 by vyzerala rovnako veľká, ako Mesiac.

Galaxia X
Zdroj: (CSIRO and the EMU team/Author provided (no reuse)) via sciencealert.com

Záhada X-ovej Galaxie

Väčšina „rádiových galaxií“ má iba jeden pár prúdiacich elektrónov. Jeden je priamy prúd a ten druhý sekundárny. Oba putujú takmer rýchlosťou svetla. Najprv sa hýbu po rovnej čiare, no vplyvom prostredia sa môžu skrútiť a ohnúť do mnohých tvarov.

Keďže prúdy vznikajú pôsobením čiernej diery a spravidla vychádzajú z jej pólov, vždy sú dva. Ak má galaxia viac ako jeden pár, ide o veľmi ojedinelý prípad. V minulosti existovali dve teórie, popisujúce nezvyčajný tvar galaxie PKS 2014-55. Prvá hovorila o tom, že sa v jej jadre nachádzajú dve supermasívne čierne diery a obe vystreľujú prúdy do vesmíru.

Druhá teória hovorila o tom, že čierna diera uprostred zmenila orientáciu svojej rotácie. To spôsobilo, že začala do vesmíru vysielať druhý pár elektrónových prúdov, teraz však v inom smere. Nedávne pozorovania však naznačujú tretiu možnosť. Podľa nich sú dve väčšie ramená rýchlo sa pohybujúce elektrónové častice, na ceste preč od čiernej diery a dve menšie ramená sú častice, ktoré sa otočili a padajú naspäť k čiernej diere.

Vedci taktiež zistili, že ramená galaxie, ktoré pripomínajú, „fialového motýľa“ sú masívnou kozmickou štruktúrou, ktorá sa rozpína minimálne 5-miliónov svetelných rokov do priestoru. Ide o 20-násobok veľkosti našej vlastnej galaxie.

Zdroj: arxiv.org

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre