5 „tajných“ Android funkcií, ktoré si zamiluješ: So smartfónom môžeš pracovať oveľa jednoduchšie
Android ponúka množstvo funkcií, ktoré sú pochované v operačnom systéme. Toto je 5, ktoré ti pomôžu pracovať so smartfónom plynulejšie.
Android smartfóny sú nabité funkciami. Mnohé sú užívateľom dobre známe, no nájde sa aj veľa takých, ktoré sú ukryté v hlbinách operačného systému a bežne nás nenapadne, že by mohli byť súčasťou smartfónu.
To, že o nich nevieme, alebo že nás o nich Android neinformuje, neznamená, že nie sú vôbec užitočné, práve naopak. Veľa z týchto funkcií má potenciál uľahčiť tvoju každodennú prácu so smartfónom, poďme si preto niektoré z nich priblížiť.
Zobrazenie vymazaných notifikácií
Určite sa ti niekoľkokrát stalo, že si mazal lištu s upozorneniami a na poslednú chvíľu si uvidel jedno, ktorému by si mal venovať pozornosť. Možno ťa poteší fakt, že vymazanie z lišty notifikácií neznamená, že je upozornenie stratené naveky. Môžeš sa ku nemu ľahko dostať.
Android smartfóny majú funkciu histórie notifikácií. K tejto funkcii sa dopracuješ tak, že si otvoríš nastavenia, nájdeš možnosti notifikácií, vstúpiš následne do pokročilých nastavení a tam nájdeš notifikačnú históriu.
Upozorňujeme, že niektoré smartfóny, napríklad POCO históriu upozornení nemajú, no môžeš to riešiť aplikáciou z Obchodu Play.
Neprehliadni
Jemné prispôsobenie kurzoru medzerníkom
Jeden z najstarších “fígľov”, ktorý bohužiaľ stále pozná málo ľudí. Ak píšeš často na smartfóne, určite poznáš tú frustráciu, kedy sa snažíš opraviť preklep, no prstom nevieš kliknúť na správne miesto. Android klávesnice však ponúkajú možnosť jemného prispôsobenia kurzora tým, že podržíš medzerník a posunieš prstom v smere, kam chceš dostať kurzor.
Zdieľanie Wi-Fi cez QR kód
Túto funkciu oceníš hlavne keď ti príde domov návšteva. Už nemusíš vyťahovať lístok s komplikovaným heslom alebo ho diktovať na niekoľkokrát, pričom sa môže návšteva pomýliť a aj tak jej internet nepôjde. Jednoducho môžeš zdieľať heslo tak, že v nastaveniach Wi-Fi klikneš na sieť, na ktorú je tvoj smartfón pripojený.
Androidy zároveň dostali aj funkciu quickshare, vďaka ktorej môžeš heslo zdieľať ešte rýchlejšie s blízkymi zariadeniami.
Okamžitý vstup do aplikácií
Ak máš doma nejakú vlajkovú loď, či už od Samsungu, Googlu alebo iných spoločností, rýchlosť nie je problém. Ak ale chceš zo smartfónu maximum, môžeš obmedziť prehrávanie animácií pri otváraní aplikácií. Dostaneš sa síce do nich rýchlejšie, ale varujeme, obmedzenie animácií spôsobí to, že práca so smartfónom nebude vyzerať tak hladko.
Otvor si nastavenia a vojdi do vývojárskych nastavení. Ak ich nemáš zapnuté, v tomto článku ti ukážeme ako na to, postup je veľmi jednoduchý. Vo vývojárskych nastaveniach sa prescrolluj do podkategórie vykresľovanie a nájdi tri možnosti pod sebou, ktoré sa začínajú možnosťou Mierka animácie okna. Tam si môžeš vybrať rôzne nastavenia, pričom menšie číslo sa rovná rýchlejším animáciám. Animácie si vieš aj vypnúť, no ako sme spomenuli vyššie, obetuješ vizuálnu plynulosť za rýchlosť.
Reverse Chraging
Upozorňujeme, že túto funkciu majú k dispozícii len najnovšie vlajkové lode Samsung Galaxy, Google Pixel a od Xiaomi. Reverse Charging, teda v preklade reverzné nabíjanie, je funkcia, ktorá ti dovolí využiť tvoj mobil ako “powerbanku” a nabiť si určité zariadenia tým, že ich položíš na smartfón. Jednoducho si tak môžeš v prípade potreby nabiť smart slúchadlá alebo hodinky.
Funkciu aktivuješ tak, že potiahneš dvoma prstami dole, aby si otvoril rýchle nastavenia. Následne potiahni doľava, aby sa ti otvorilo viac možností. Nakoniec stačí zvoliť možnosť Wireless power sharing alebo Bezdrôtové zdieľanie energie.
Upozorňujeme, že aby táto funkcia fungovala, musíš mať nabitý smartfón minimálne na 30% a nesmieš ho mať na nabíjačke. Funkcia ti však vie zachrániť život napríklad počas cestovania.
Komentáre