10 zaujímavých faktov o Bitcoine, ktoré by ste mali vedieť!

Pozrite si niekoľko faktov o digitálnej mene Bitcoin, ktorá pobláznila už mnohých z nás

Bitcoin_digitalna mena
Zdroj: pixabay.com

Hoci  Bitcoin je tu s nami už vcelku dlhú dobu, tak aj napriek tomu stále existuje veľká časť ľudí, ktorí majú silno negatívne názory na to, čo Bitcoin v skutočnosti je, jeho legitimitu a to, či je prospešný pre spoločnosť. Takéto diskusie sú však zmysluplné a je dôležité, aby ľudia vedeli o Bitcoine čo najviac, aby mohli prispievať k prebiehajúcemu dialógu o kryptomenách, a aby vedeli o ich potenciály. Jedna vec je istá, že Bitcoin získava stále viac pozornosti vrátane silnejšie postavenia na trhu.

Kto vytvoril Bitcoin?

Aj keď sa zásluha pripisuje “Satoshi Nakamoto” za zásluhu na vývoji v roku 2009, vieme, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o pseudonym pre jednu alebo skupinu ľudí, ktorí na tejto myšlienke pracovali. Nakamoto zmizol z internetu ešte v roku 2011 a zanechal len pár indícií o tom, kto to môže byť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V priebehu rokov bolo veľa ľudí, ktorí verejne vyšli ako Satoshi. Väčšina z nich však nedokázala podporiť svoje tvrdenia podloženými faktami. Asi najznámejším prípadom niekoho, kto o sebe tvrdí, že je Satoshi, je prípad austrálskeho akademika Craiga S. Wrighta. Viackrát sa pokúsil poskytnúť dôkazy, dodnes však nebol úspešný. Všetky „dôkazy“ sa ukázali ako vymyslené.

Mnoho ľudí súhlasí s tým, že tvorca prvej decentralizovanej meny by mal vzhľadom na povahu ich vytvorenia pravdepodobne zostať v anonymite. Nakoniec, odstránenie jedinej identity, ktorá môže byť spojená s Bitcoinom, odstraňuje všetky vplyvy na politiku, pravidlá a rozhodovanie komunity.

Koľko je Bitcoinov?

Existuje iba obmedzené množstvo Bitcoinov. Pri založení Bitcoinu sa stanovil finálny počet, iba 21 miliónov Bitcoinov. Momentálne je v obehu viac ako 18,5 miliónov, a hoci sa každý deň ťaží viac ľudí. Predpokladá sa, že posledný Bitcoin bude vyťažený v roku 2140, nakoľko každé 4 roky sa zmenšuje množstvo vyťažených Bitcoinov o 50%, hoci stále pribúda viac ťažitelov. Dôvodom je, že na vyťaženie každého ďalšieho Bitcoinu treba výrazne viac výkonu.

‎Kriptomat: BTC & Krypto Kaufen
‎Kriptomat: BTC & Krypto Kaufen

Deň Bitcoinovej Pizze

Vedeli ste, že 22. mája sa oslavuje ako deň Bitcoinovej pizze. Tento sviatok „vznikol“ 22. mája 2010, kedy programátor z Floridy, ktorý sa volal Laszlo Hanyecz, úspešne vymenil 10 000 Bitcoinov za dve pizze Papa John’s Pizzas. Bol to vôbec prvý nákup uskutočnený pomocou Bitcoinov. V tom konkrétnom čase malo 10 000 Bitcoinov hodnotu približne 41 dolárov. Cena Bitcoinu  má dnes však úplne inú hodnotu.  Dnes by ste za 10 000 Bitcoinov dostali viac ako 115 miliónov dolárov!

FBI vlastní jednu z najväčších Bitcoinových peňaženiek

Pred niekoľkými rokmi FBI odstavila Silk Road, čo bola veľká webová stránka na čiernom trhu, kde sa Bitcoiny často používali na rôzne nákupy. FBI získala všetky Bitcoiny, ktoré obiehali okolo tejto webovej stránky, čo je asi 1,5% všetkých svetových Bitcoinov. Hoci to nemusí znieť ako obrovské množstvo, ale pri pohľade na celkové množstvo a hodnotu, je 1,5% pre jednu entitu značne obrovská suma, ktorú vlastní.

Ak stratíte svoj súkromný kľúč (Bitcoinová peňaženka), prídete o svoje Bitcoiny

Vaše Bitcoiny ukladáte do digitálnej peňaženky. Môžete sa prihlásiť a skontrolovať svoj zostatok. S jednou vecou však musíte byť veľmi opatrný, pokiaľ ide o ukladanie hesla a kľúča, ktorý vám umožňuje prístup k vašej digitálnej bitcoinovej peňaženke. Ak stratíte tento prístup, stratíte prístup k svojej bitcoinovej peňaženke a čiastke, ktorá je na nej uložená.

Predpokladá sa, že asi 20% všetkých dostupných Bitcoinu je „stratených“, predovšetkým z dôvodu nesprávne umiestnených alebo odcudzených kľúčov alebo vyradených notebookov alebo počítačov.

Transakcie nie je možné vrátiť späť

Klasickejšie spôsoby platby, ako je bankový prevod, je možné sledovať a v prípade potreby ich zmeniť. To však neplatí v prípade Bitcoinov. Jeho prevod sledovať môžete, ale zvrátiť platbu nie. Je preto nevyhnutné, aby ste dôkladne skontrolovali adresu, na ktorú posielate prostriedky.

Výkonnejší ako superpočítače

Podľa niektorých odborníkov majú Bitcoinové siete výpočtový výkon viac ako 2 046 364 Pflop/s. Aby ste mali jasnú predstavu o tom, koľko to je, výpočtový výkon 500 superpočítačov vám dá okolo 274 Pflop/s. Inými slovami, ide o šialene obrovský výkon.

Nemôžete zakázať Bitcoiny

Žiadny zákon neuvádza, že držanie alebo obchodovanie s Bitcoinmi je nezákonné. Hoci sa mnohé vlády sa o to pokúsili, avšak zlyhali.

Bolívia, Vietnam, Bangladéš a Thajsko sa okrem iného pokúsili zabrániť obchodovaniu s kryptomenami s odvolaním sa na hrozby pre svoje finančné systémy. Vzhľadom na povahu systému je však nemožné ich zakázať úplne a vytlačiť z trhu, hoci môže dôjsť k čiastočnej regulácii. Aj keď je obchodovanie s Bitcoinmi a ich ťažba v niekoľkých krajinách nelegálna, tak aj napriek tomu sa stále vyskytujú takmer všade na svete.

A samozrejme… môžete použiť Bitcoin aj na nakupovanie bežných vecí!

Bitcoiny a ďalšie kryptomeny sa kvôli svojej anonymite často používajú na čiernom trhu. Upozorňujeme však, že sa nepoužíva iba tam. Spoločnosti ako Alza, Dell, Microsoft, Expedia, Overstock.com a ďalšie veľké spoločnosti akceptujú Bitcoin ako legitímne platidlo. Niekoľko ďalších obchodných reťazcov v súčasnosti prijíma platby Bitcoinmi, vrátane spoločností Subway a KFC (v Kanade). Zároveň treba dodať, že Bitcoiny sú v krajinách tretieho sveta čoraz populárnejšie medzi ľuďmi. Hlavným dôvodom je, že majú obmedzení prístup k tradičným bankám.

Bitcon_ako platidlo
Zdroj: Pixabay.com

Postupom času čoraz viac miest pravdepodobne umožní používanie Bitcoinu a dokonca ponúkne platbu v Bitcoinoch. Bitcoin avšak nie je najlepší spôsob platby kryptomenou nakoľko jeho prevod trvá viac ako pol hodinu a jeho sieť sa dá preťažiť a poplatky vedia narásť do vysokých čísiel, preto sa oplatí platiť napríklad platidlom XRP, ktoré nemá takmer žiadne poplatky a prevody sú v zlomkoch sekúnd.

Aj keď mnohých ľudí priťahovalo obchodovanie s kryptomenami ako spôsob, ako rýchlo zarobiť, začalo sa im dostávať tradičného uznania ako spôsobu platby za výrobky a služby.

Nie je jediná kryptomena, na ktorú si dávať pozor

Bitcoin nie je jedinou počítačovou menou, aj keď zostáva najviac cenenou. Bitcoin získava takmer všetko mediálne pokrytie, ale v dnešnej dobe je na výber veľa kryptomien, ak máte záujem investovať a obchodovať s týmto digitálnym zlatom.

Momentálne je celkovo viac ako 7 000 kryptomien. Napríklad Ethereum je ďalšia populárna kryptomena, ktorá bola financovaná z davového financovania a začala fungovať v roku 2014. Existujú však rozdiely. Ethereum existuje v rámci vlastnej siete a používa sa skôr na hazardné hry, investovanie, dApps (decentralizované aplikácie) a inteligentné zmluvy ako aj na každodenné nákupy.

Kriptomat: Invest & Buy Crypto
Kriptomat: Invest & Buy Crypto
Developer: Kriptomat
Price: Free

Zhrnutie:

Ak to zhrnieme, Bitcoin by sa určite mal považovať za jeden z najväčších technologických prelomov 21. storočia!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre