Zdá sa, že problém plastového odpadu sa netýka len morí a oceánov. Štúdia hovorí, že sa presúvajú aj vzduchom. Pravdepodobne ich aj dýchame

plast pohar beverage-cups-2147903_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Mikroskopické plastové častice sa uvoľňujú do životného prostredia mnohými cestami, dokonca aj vo vzdialených, riedko osídlených oblastiach. V horskej oblasti vedci dokázali, že vzdušné prúdy môžu mať na to významný vplyv.

Ako uvádza portál Schweriner Volkszeitung, mikroplasty môžu byť transportované v atmosfére do vzdialených oblastí. To dokázali výskumníci s analýzami vo francúzskych Pyrenejach. V priemere sa tam denne ukladalo 365 mikročastíc na meter štvorcový, uvádza sa v časopise Nature Geoscience. Doteraz sa predpokladalo, že mikroplasty sa dostanú do vzdialených oblastí hlavne cez rieky, ktoré prenášajú častice do mora. Ich analýza teraz ukazuje, že aj atmosféra by mohla byť dôležitou dopravnou cestou k nedotknutým, vzdialeným regiónom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Analýzy vo veľkomestách ako Paríž ukázali, že mikroplasty, aké vznikajú napríklad pri opotrebovaní automobilových pneumatík, sa prepravujú cez atmosféru, ukladajú sa v regióne a sú tiež prenesené do vzdialených oblastí.

Plasty sú schopné „cestovať“ do vzdialených oblastí

Výskumný tím vedený Stevom a Deonie Allen z výskumného ústavu Ecolab v Castanet-Tolosan realizoval ďalšiu analýzu v rokoch 2017-2018 počas piatich zimných mesiacov v riedko obývanej oblasti v Pyrenejach. Táto oblasť je ďaleko od veľkých miest, priemyselných centier a veľkých poľnohospodárskych oblastí. Koľko mikroplastov je pretransportovaných pomocou atmosféry, závisí v neposlednom rade na poveternostných javoch ako sú dážď, sneh a silný vietor. Z modelových výpočtov vedci dospeli k záveru, že častice pochádzajú zo zdrojov vzdialených až 95 kilometrov. V tejto oblasti boli menšie mestá s menej ako 25 000 obyvateľmi, ale žiadne veľké mestá. Treba tiež poznamenať, že v teplejších obdobiach je v atmosfére vertikálna preprava častíc väčšia.

Z hľadiska zdravia možno povedať, že plasty do nášho teľa nedostávame len prostredníctvom potravy či z plastových fliaš, z ktorých sa postupne uvoľňujú, ale pravdepodobne aj zo vzduchu.

Zdroj: svz.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre