Zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Wozniak, žaluje YouTube

Dôvodom je, že jeho fotografie a videá boli zneužité za účelom podvodu

Steve Wozniak
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore) CC BY-SA 2.0 DEED

Zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Wozniak, ktorý ju opustil v roku 1985, opäť raz zapĺňa plátky mnohých médií. Naposledy to bolo v spojitosti so sociálnou sieťou Facebook, kedy poslal do sveta jasné posolstvo „Zmažte si svoj Facebook“. Dôvodom malo byť kvantum dát, ktoré prostredníctvom tejto sociálnej siete odovzdávame do rúk jednej spoločnosti.

Tentokrát sa do jeho pozornosti dostal video server spoločnosti Google. Reč je konkrétne o serveroch YouTube, ktorým aktuálne nevie prísť na slovo. Dôvodom je, že jeho fotografie, obrázky a videá, boli použité za účelom podvodu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál bloomberg.com, ktorý na celú situáciu poukazuje píše, že podvodníci využili Wozniakove fotografie a videá, aby presvedčili YouTube používateľov, že sledujú živé video s Wozniakom, v ktorom ponúka každému, kto mu pošle Bitcoiny, že mu naspäť pošle dvojnásobok. Samozrejme išlo o podvod, a každý kto takto poslal Bitciony, tak naspäť nedostal nič. Portál ďalej píše, že na požiadavku stiahnutia týchto videí zo strany Wozniaka, YouTube nereagoval.

„YouTube „nereagoval“ na opakované žiadosti Wozniaka o odstránenie podvodných videí,…“

V kontraste s hackerským útokom na sociálnu sieť Twitter, ktorý sa odohral v týchto dňoch, Twitter reagoval ešte v rámci dňa, kedy bol útok realizovaný, pričom preventívne zablokoval účty hacknutých ľudí, medzi ktorými boli napríklad Elon Musk, Bill Gates a ďalšie známe osobnosti. Išlo mimochodom o obdobný podvod, kedy útočníci žiadali rovnako Bitcoiny od používateľov, pričom mnohí im ich aj poslali s nádejou, že dostanú späť 2-krát toľko.

Wozniak mal spolu s ďalšími údajnými obeťami tohto podvodu žalovať YouTube s cieľom, aby okamžite odstránili videá a upozornili používateľov, že išlo o podvod. Zároveň žiadajú kompenzačné a represívne náhrady škody.

YouTube mal údajne argumentovať tým, že na škody nezodpovedá. Dôvodom je, že podľa právnych ustanovení (Communications Decency Act), prevádzkovateľ internetu nemôže zodpovedať za obsah, ktorý je umiestnený na internete používateľmi. Inými slovami, za obsah zodpovedá ten, kto ho na internet nahral.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre