Zablokovanie sociálnej siete TikTok je dočasne pozastavené

TikTok si môže dočasne vydýchnuť. Súd pozastavil výkonné nariadenie, v dôsledku ktorého mala byť služba odstránenou

TikTok_socialna siet
Zdroj: Vosveteit.sk

Posledné týždne plátky viacerých médií zapĺňali správy o tom, že americké úrady si posvietili na sociálnu sieť TikTok, ktorá mala byť od 20. septembra nedostupná na území USA. Dôvodom jej zablokovania mali byť obavy, že ide o nástroj, pomocou ktorého môžu byť špehovaní americkí občania. „Vykúpením“ pre TikTok mal byť odpredaj časti služby americkým spoločnostiam, ktoré by dozerali na dodržiavanie ochrany dát používateľov. Nakoniec sa tak nestalo, hoci o aplikáciu prejavili záujem veľkí giganti ako napríklad Microsoft, či Twitter.  Aktuálne sa hovorí o spoločnosti Oracle, že by vstúpila do vlastníckych štruktúr americkej časti ByteDance.

Vydavateľstvo BatyDance, ktoré stojí za službou TikTok sa preto rozhodlo brániť súdnou cestou. TikTok argumentoval tým, že ide o nepodložené tvrdenia, na ktoré okrem iného nemohol reagovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„ByteDance považuje konanie Donalda Trumpa a jeho administratívy za protiústavné, pretože nedali spoločnosti šancu reagovať a odôvodnenie administratívy pre podpísanie výkonných príkazov je neopodstatnené“.

TikTok si môže dočasne vydýchnuť

Portál beebom.com poukazuje na súdne rozhodnutie, ktoré pozastavilo platnosť výkonného nariadenia, ktoré vydal americký prezident, Donald Trump. Súdne rozhodnutie bolo vydané počas nedele a pokladá sa za akúsi „malú odkladnú lehotu“ voči výkonnému nariadeniu. Hovorca sociálnej siete na margo rozhodnutia uviedol:

„Sme radi, že súd súhlasil s našimi právnymi argumentmi a vydal príkaz, ktorý znemožňuje implementáciu zákazu aplikácií TikTok (pozn. redakcie: zákaz sa týkal niekoľkých aplikácií, ktoré spoločnosť ByteDance ponúka na americkom trhu). Naďalej budeme brániť svoje práva v prospech našej komunity a zamestnancov. Zároveň budeme tiež udržiavať náš pokračujúci dialóg s vládou, aby sa náš návrh, ktorý prezident predbežne schválil minulý víkend, zmenil na dohodu.“

Len pre zaujímavosť, sociálnu sieť TikTok na území USA aktívne používa 120-miliónov ľudí (ide o viac ako 1/3 obyvateľov krajiny).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre