Vyskúšali sme ľudový Samsung Galaxy J4+

Prečítajte si recenziu na ľudový smartfón Samsung Galaxy J4+, ktorý podľa nás ničím extra nenadchne, ale na druhej strane ani nesklame

Samsung Galaxy J4+ recenzia
Zdroj: VoSveteIT.sk

Do redakcie sa nám pred pár dňami dostal smartfón Samsung Galaxy J4+, ktorý sa radí do kategórie lacnejších (pozn. redakcie: smartfón bol predstavený v druhej polovici roka 2018). Aktuálne stojí približne od 120€ do 170€, v závislosti od obchodu. Len pre porovnanie, jedná sa o cenu, za ktorú sa predáva napríklad smartfón Xiaomi Redmi 7. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo používateľ dostane za svoje peniažky.

Samsung v tomto prípade išiel po vizuálnej stránke zariadenia a kvalitnom spracovaní. Pri cenovke od 120€ sa takto kvalitne prevedený smartfón často nevidí.  Počas takmer 2-týždňového používania sme nezaznamenali žiadne povolenie materiálov a ani nič podobné. Všetko drží tam, kde má. Aj napriek tomu, že dominantným prvkom je plast, tak  musíme skonštatovať, že pocitovo pôsobí dojmom oveľa pevnejšieho zariadenia.   Vzhľad zariadenia ako aj rozmiestnenie jednotlivých prvkov si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie. Jediné, čo by sme spomenuli, je výstup pre reproduktor, ktorý nenájdeme štandardne v brade zariadenia, ale v pravej stene.  Priznáme sa, že nám trvalo dlhšie, kým sme si na to zvykli. Keď sme potrebovali prekryť reproduktor, aby nehučal v nevhodnej chvíli, tak sme automaticky chytali bradu zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdime k výkonu zariadenia. Tam telefón nevyčnieva nijak z  davu oproti konkurencií v rovnakej cenovej kategórii. Nebáli by sme sa ani povedať, že v  niektorých chvíľkach na konkurenciu málinko aj stráca, napríklad pri vytváraní HDR fotografií, kedy spracovanie trvá aj niekoľko sekúnd. Tiež sme postrehli, že smartfón z času na čas „trhal“, alebo ako hovorí náš kolega Tomáš, „ešte rozmýšľa, nestresuj ho“. Ale nejednalo sa o nič katastrofálne. Z hľadiska výbavy zariadenie ponúka procesor Qualcomm Snapdragon 425 v kombinácií s 2GB RAM, 32GB úložným priestorom a grafickým čipom Adreno 308. Všetko by bolo v poriadku, až na tú RAM… Samsung, povedz prosím, prečo? Telefón funguje svižne, ale pri multitaskingu je jednoducho cítiť, že telefón má nedostatok RAM. Nižšie si môžete pozrieť výsledok z AnTuTu.

Netradične sme pri hodnotení telefónu začali s jeho výkonom a nie  s displejom. Ten môžeme jednoznačne pochváliť. Jedná sa o 6“ IPS LCD panel s HD+ rozlíšením. Na počudovanie bol obraz  relatívne ostrý, čo nás popravde prekvapilo (pozn. redakcie: fungujeme primárne so smartfónom Xiaomi Mi 8). Displej bol dobre čitateľný  a to aj  na priamom slnku a aj napriek tomu, že sa nejedná o  AMOLED panel. V každom prípade, Samsungu dávame za displej veľké plus.

recenzia Samsung Galaxy J4+_2
Zdroj: VoSveteIT.sk

S  kamerou zariadenia sme sa vyhrali dosýta. Urobili sme desiatky fotografií ako aj videí. Na papieri špecifikácie vyzerajú lákavo, 13MP rozlíšenie, clona f/1.9, funkcia automatického zaostrovania, podpora HDR a tak ďalej. Pri tejto cenovej kategórii smartfónu sú fotografie za ideálnych podmienok  kvalitné. V prípade horších svetelných podmienok to však nie je  to pravé orechové. Farby bývajú prepálené a ostrosť fotografie je slabšia. Nižšie sme si pre Vás pripravili niekoľko fotografií (na tomto odkaze nájdete fotografie v plnom rozlíšení).

A  teraz si pozrite  kvalitu snímky  zo Samsungu  Galaxy J4+ a kvalitu snímky zo zariadenia Xiaomi Mi 8, ktorý sa pokladá za jeden z tých lepších fotomobilov na trhu (pozn. redakcie: hoci sa jedná o nerovný súboj, tak Vám chceme ukázať kvalitu fotografie zo Samsungu   a porovnať ju s kvalitou  fotografie z telefónu Xiaomi, ktorý je drahší približne o 150€).

Samsung galaxy j4+ vs Xiaomi mi M8 kamera test
Zdroj: VoSveteIT.sk

Čo sa týka videí, tak sme si nižšie pre Vás pripravili krátku nahrávku. Natáčali sme približne o 20:30, kedy slnko začínalo pomaly zapadať. Vyzdvihli by sme fakt, že keď sme išli do tmavšieho priestoru v podobe lesného „tunelu“, tak viac menej  bolo všetko  dobre viditeľné aj na smartfóne, hoci boli farby trošku menej živé. Tiež musíme pochváliť kvalitu zachyteného zvuku, ktorá je podľa nás  nadpriemerná. Pustime sa však do samotného klipu.

Z hľadiska konektivity a  ďalších vlastností nás smartfón nadchol, ale aj sklamal. Začnime tým, čo  nás nepotešilo. Absencia skenera odtlačkov prstov. Áno, čítate správne. V telefóne ho jednoducho nenájdete. Samsung namiesto toho implementoval odomykanie prostredníctvom tváre. To bohužiaľ nefunguje tak, ako by sme očakávali. Dlhé odozvy a zlá schopnosť rozpoznania tváre majiteľa telefónu. Priznáme sa,  že funkciu sme po 30 minútach vypli nadobro. Telefón sme následne odomykali „klasickým“ spôsobom – heslom alebo vzorom.

Prejdime teraz k  pozitívam. Milo nás prekvapil slot pre pamäťovú kartu do veľkosti 1TB, podpora priestorového zvuku Dolby Atmos, A-GPS, GLONASS, BDS, Bluetooth vo verzii 4.2, plná LTE podpora, NFC technológia (Áno! telefón skutočne disponuje  NFC čipom) či aktuálnosť verzie operačného systému (Android 9.0).  Tá nás skutočne prekvapila v pozitívnom slova zmysle. O Samsungu totiž dávnejšie kolovala legenda, že radšej ako aktualizuje telefón, tak predstaví nový. Aby sme však nezabudli, Android dopĺňa ešte nadstavba One UI 1.0. Z pohľadu výdrže batérie smartfón disponuje akumulátorom, ktorého kapacita je 3300mAh. Tá postačuje na plnohodnotné používanie smartfónu po dobu 1 až 1,5 dňa.

Samsung Galaxy J4+_rozhranie_1
Zdroj: VoSveteIT.sk

Ako by sme zhodnotili smartfón? Začnime tým, že telefón nás sklamal absenciou skenera odtlačkov prstov a 2GB RAM. Na druhej strane nás telefón nadchol konštrukciou a konektivitou. Čo sa týka kamery a ďalších vlastností, smartfón nijak nevyčnieva z davu, je skôr šedým priemerom, s výnimkou NFC čipu (pozn. redakcie: NFC čip viete využiť napríklad za účelom platby mobilom). Preto by sme smartfón   odporučili skôr niekomu, kto nepotrebuje hrať najnovšie hry a nepotrpí si na vysokú kvalitu fotografií. Ak potrebujete s telefónom iba telefonovať, posielať správy, resp. byť v  kontakte s okolitým svetom, a zároveň využívate smartfón len na surfovanie  po internete, občasné pozretie videií či na prácu  so základnými aplikáciami, tak je pre Vás dobrou voľbou.

Aktuálnu cenu zariadenia si môžete pozrieť nižšie prostredníctvom grafu na Heureke.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre