Hlavný ekonóm Svetovej banky: „Strach, že roboty odstránia pracovné miesta nie je ničím podložený“

automatizacia robot robi stenu
Zdroj: Youtube (産総研広報)

Robotizácia je tu už s nami niekoľko rokov preto otázka kedy príde je nepodstatnou, ona tu už totiž je. Aktuálnou témou je aký bude mať vplyv na ľudí. V súčasnosti existuje viacero názorových skupín. Tými najväčšími sú však dva tábory, jedni, ktorí hovoria že robotizácia bude mať negatívny dopad na zamestnanosť a druhí zas sú opačného názoru.

Magazín Bloomberg niekoľko dní dozadu zverejnil rozhovor s hlavným ekonómom Svetovej banky, Pinelopiom Koujianou Goldbergom, ktorý zhrnul zistenia z nedávnej správy týkajúcej sa technologického pokroku do jednej vety:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento strach, že roboty nám odstránia pracovné miesta –  je strachom, ktorý nie je podložený žiadnym dôkazom“

Bilancovanie stratených a novovytvorených miest alebo zákon o vyváženosti

V správe Svetová banka vyvoláva obavu týkajúcu sa automatizácie a s ňou spojených dopadov na zamestnanosť. Na druhej strane dodáva, že znepokojenie ľudí nie je opodstatnené. Totiž počet pracovných miest v oblasti automatizácie, ktoré zaniknú sa približne rovná počtu novovytvorených pracovných miest.

Svetová banka predpokladá, že v konečnom dôsledku v prípade zmien v ekonomike sa s nimi vysporiadame ako sme to spravili už niekoľkokrát predtým.

„Je to štvrtá priemyselná revolúcia, existovali tri predtým a v každom prípade sa nám podarilo prežiť, takže nie je to tak, že stroje úplne odstránia ľudí,…“, hovorí Koujianou Goldberg pre agentúru Bloomberg pričom dodáva: „Nakoniec sa upravíme“.

Budúcnosť nám ukáže čo prinesie

Či bude robotizácia „apokalypsou“ alebo nie možno dnes len odhadovať. Aj keby bol pomer zaniknutých a novovytvorených miest približne rovnaký tak môžu vzniknúť otázky týkajúce sa kvality pracovných miest. Na druhej strane treba povedať, že ako môžu byť horšie tak aj lepšie.

Zdroj: via Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre