KryptomenySpravodajstvo

„Vojna“ Číny s digitálnymi menami dosahuje novej úrovne

Čína zintenzívňuje boj proti digitálnym menám.

Digitálne meny sú pre mnohých z nás veľkou neznámou pričom existujú dve veľké skupiny ľudí. Jedna hovorí o bubline, a druhá o budúcnosti. Nech sa prikloníme na ktorúkoľvek stranu, tak v súčasnosti môžeme povedať, že digitálne meny vo všeobecnosti naberajú na popularite. Nie však každý zdieľa nadšenie z rozmachu digitálnych mien. Zatiaľ, čo El Salvador prijal zákon, ktorým Bitcoin posunul na úroveň národnej meny, tak Čína sa snaží rozmach okolo digitálneho zlata potláčať.

Čína zintenzívňuje aktivitu v boji proti digitálnych mien

Najnovšie portál CNBC upozorňuje na aktivity Čínskej centrálnej banky, ktorá v utorok uviedla, že žiada ukončenie činnosti spoločnosti Beijing Tongdao Cultural Development Co., Ltd., ktorá „je podozrivá z poskytovania softvérových služieb pre transakcie s virtuálnymi menami“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tu treba povedať, že aktivity nasmerované na potláčanie rozvoja digitálnych mien nie sú zo strany čínskych úradov žiadnou novinkou. Čína už od roku 2013 hádže digitálnym menám polená pod nohy. V roku 2013 Čína nariadila poskytovateľom tretích strán, aby prestali používať Bitcoiny. V roku 2017 došlo k zákazu predaju tokenov. Vždy keď však štátne orgány nariadili nejaké represie spojené s digitálnymi menami, tak plynúcim časom boli miernejšími, resp. neboli v tak veľkej miere vyžadovanými. Tentokrát sa však postoj Číny zdá byť viac konzistentným.

Ešte v máji tohto roka Čína zakázala finančným a platobným inštitúciám poskytovať služby spojené s kryptomenami. V júni dokonca došlo k hromadnému zatýkaniu osôb podozrivých z používaná kryptomien nekalým spôsobom. Rovnako čínske orgány zvýšili tlak na banky a ďalšie platobné inštitúcie, aby prestali poskytovať služby spojené s kryptomenami. Odzrkadlilo sa to napríklad v tom, že Weibo, či čínsky Twitter, pozastavil účty spájané s kryptomenami.

„Čínska vláda robí všetko pre to, aby Bitcoiny a ďalšie kryptomeny zmizli z čínskych finančných systémov a ekonomiky,“ uviedol Fred Thiel, generálny riaditeľ spoločnosti Marathon Digital Holdings a člen rady pre ťažbu Bitcoinov.

Prečo Čína bojuje proti digitálnym menám? Nevieme, hoci to môžeme tušiť

Otázkou zostáva, prečo Čína začala zintenzívňovať boj proti digitálnym menám. Dôvody, prečo sa Čína zrazu stala veľmi tvrdou voči akýmkoľvek aktivitám súvisiacich s kryptomenami, sú stále neznáme. Portál CNBC píše o dvoch teóriách. Prvá z nich má súvis s blížiacim sa 100. výročím Čínskej komunistickej strany v tomto roku. Údajne má ísť o súčasť širšieho presadzovania práva. Kryptomeny totiž naprieč Čínou sú mnohými vnímane ako synonymum zločinu.

Druhá teória sa spája s vlastnou digitálnou menou, na ktorej Čína aktívne pracuje a to už od roku 2014. Podľa publikovaných správ, Čína chce mať vo všeobecnosti pod kontrolou finančné toky peňazí, a teda aj digitálne meny. Digitálny Juan by teoreticky mohol umožniť vláde väčšiu moc na sledovanie výdavkov v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close