Vesmír je nepredstaviteľne veľký, no vidíme z neho iba časť

Čo sa nachádza za hranicami pozorovateľného vesmíru? Dokážu astronómovia zistiť, čo sa nachádza za hranicou pozorovateľného vesmíru?

Pozorovatelny vesmir
Zdroj: YouTube (Kosmo)

Čo sa nachádza za hranicami pozorovateľného vesmíru? To je fascinujúca otázka, ktorá zaujíma všetkých astronómov, no súčasná veda nedokáže poskytnúť definitívnu odpoveď. Na otázku sa pokúšal nájsť odpoveď aj YouTube kanál Kosmo.

Už len samotné tvrdenie, že vesmír môže mať isté hranice, sa radí k veľkolepým myšlienkam, ktoré môžu navždy zmeniť chápanie sveta okolo nás. Jedným z podobných tvrdení bola aj Kopernikova teória o tom, že Zem nie je stredom Slnečnej sústavy. Ďalší veľký prelom sa udial v 20. storočí. Edwin Hubble ukázal svetu, že galaxie sa od seba vzďaľujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hubblov objav vnukol vedcom nápad, že vesmír neexistoval večne a musel mať svoj začiatok. Tento začiatok je dnes známy ako Veľký tresk a odohral sa pred 13.8-miliardami rokov. Dnes je rozloha vesmíru oveľa väčšia, než si dokážeme predstaviť a ak by sa nám podarilo niekedy objaviť jeho hranicu, znamenalo by to obrovský posun v kozmológii.

Hranica vesmíru

Dnes môžu vedci hovoriť jedine o hranici, ktorá nám umožňuje vidieť objekty okolo nás. Tá sa nazýva pozorovateľný vesmír a svetlo na tejto hranici malo čas dostať sa k našej planéte. V súčasnosti sa priemer pozorovateľného vesmíru určuje na 93-miliárd svetelných rokov. Stred nášho pozorovateľného vesmíru sa nachádza v Slnečnej sústave.

Zaujímavosťou je, že svetlo najvzdialenejšieho objektu, aký sa nachádza v našom pozorovateľnom vesmíre, cestovalo k Zemi 13.8-miliardy svetelných rokov, t.j. od začiatku vesmíru. Ako je možné, že má pozorovateľný vesmír v priemere 93-miliárd svetelných rokov, keď je vesmír starý len 13.8-miliardy svetelných rokov? Môže za to práve expanzia samotného vesmíru.

Lenže kam sa vesmír rozpína? Podľa súčasných poznatkov by nemal existovať priestor, nachádzajúci sa za možnou vesmírnou hranicou. Istá časť astronómov verí, že vesmír sa rozpína sám do seba. Ide však o zložitý koncept, ktorý je náročný na predstavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre