Vedcom sa podarilo posunúť robotiku opäť o kus vpred: vznikol robotický chameleón
Vedcom z Národnej univerzite v Soule sa podarilo vyvinúť robota, ktorý je schopný meniť farby ako chameleón.
Ako uviedol portál Spektrum.de, skupina vedcov vedená Seungom Hwan Ko, profesorom tepelného inžinierstva na Národnej univerzite v Soule, zostrojila robotického chameleóna, ktorý dokáže prispôsobiť svoju vonkajšiu pokožku príslušnej farbe pozadia a to za menej ako jednu sekundu.
Robot „chameleón“, ktorý mení farby
Seung Hwan Ko, ako jeden z autorov štúdie, tvrdí, že najnáročnejšou časťou výskumu bolo dosiahnutie rovnakej rýchlosti zmeny farby kože u robota ako je tomu u skutočných chameleónov v prírode. Výsledné zmeny farby boli však dostatočne rýchle, aby boli porovnateľné s fyziologickými zmenami farby zistenými u zvierat, uviedli vedci.
Tento robot s mäkkým telom funguje na štyroch končatinách, má chvost a svoju farbu kože prispôsobuje príslušnému pozadiu presne ako chameleón. Robot registruje farbu a vzor oblasti pod sebou a podľa toho zmení svoju vlastnú farbu. Senzory na spodnej strane robota zaznamenávajú farbu podlahy. V praxi to znamená, že vzhľad chameleónového robota sa mení v závislosti od teploty vykurovacích vrstiev. Integrované vyhrievacie vrstvy na koži vytvárajú body, čiary alebo krivky, vďaka čomu môže koža umelého chameleóna zobrazovať aj rôzne vzory. Na výrobu kože robota meniacej farbu využili vedci kombináciu vonkajšej vrstvy takzvaného termochromatického atramentu z tekutých kryštálov meniacich farbu a teplotu s ohrievačmi strieborných nanodrátov. Vedci sa domnievajú, že rýchlosť zmeny farby kože je možné zvýšiť pridaním chladiacich mechanizmov, ktoré pomôžu strieborným nanodrátom a tekutým kryštálom zmeniť teplotu oveľa rýchlejšie. Predchádzajúce pokusy o umelú kamufláž sa často spoliehali na mikrofluidické zariadenia, ktoré na riadenie toku tekutín vo vnútri používali malé kanály, ale táto technológia využíva plne elektrický prístup.
Využite tejto technológie je omnoho širšie, ako by ste si možno mysleli
Vedci vidia využitia takejto technológie predovšetkým v oblasti architektúry, umenia, odievania či v armáde. Armádne sily sveta sa už dlho pokúšajú okopírovať maskovacie triky matky prírody a tento nový výskum by mohol konečne poskytnúť spôsob, ako sa vojenské vozidlá a dokonca aj uniformy, ktoré nosia vojaci, môžu adaptovať na farbu a štruktúru terénu okolo nich, píše portál Gizmodo.com.
V bežnom živote je využitie takejto technológie možné pri automobiloch napríklad tak, že v lete by svetlejší odtieň lepšie odrážal slnko a teplo, zatiaľ čo v zime by tmavšie odtiene dokázali teplo zachytávať a pomôcť tak udržať posádku auta v teple.
Komentáre