Spravodajstvo

Vedci vyvinuli ohýbateľnú batériu určenú pre flexibilnú elektroniku

Vedcom sa podarilo vytvoriť ohýbateľnú batériu, ktorá by svoje uplatnenie mohla nájsť vo flexibilnej elektronike.

Výskumníci z technického inštitútu ETH v  Zürichu vyvinuli ohybateľnú batériu, ktorá môže byť ohnutá a natiahnutá bez obmedzenia jej energie. Toto je hlavným kontrastom v porovnaní so súčasnými Li-Ion batériami, ktoré predstavujú bezpečnostnú hrozbu pri podobných pokusoch. Na tému upozornil portál techspot.com.

Hlavnou inováciou tohto druhu batérií je zberač prúdu pre anódu a katódu. Sú vyrobené z ohybného polymérového kompozitu, ktorý obsahuje elektricky vodivý uhlík pokrytý tenkou vrstvou mikročastíc striebra. Tieto mikročastice sa prekrývajú podobne ako strešná krytina, takže pri natiahnutí ostávajú stále v kontakte. Dokonca aj pri nadmernom natiahnutí elektrický prúd prúdi cez kompozit pomocou uhlíka, hoci slabšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa návrhu komerčných batérií je tento nový typ batérie zabudovaný do vrstiev ako sendvič. Je to však prvýkrát, čo vedci použili flexibilné komponenty, aby celú batériu udržali ohybnú a roztiahnuteľnú.

prva ohybatelna bateria na svetie (1)
Zdroj: ethz.ch

„Doteraz nikto pri výrobe lítium-iónovej batérie nepoužíval výlučne flexibilné komponenty, aké máme,“ hovorí Niederberger.

Ďalšim kľúčovým komponentom prototypu batérie sú gélové elektrolyty, ktoré sú omnoho bezpečnejšie oproti komerčným.

Tekuté elektrolyty v dnešných batériach sú horľavé a toxické. Je dôležité aby v prípade úniku materiálu nedošlo k ohrozeniu.“ hovorí Markus Niederberger, profesor multifunkčných materiálov na ETH.

Ako to už býva pri vývoji batérií, ešte čaká tím vývojárov dlhá cesta pred tým ako sa bude môcť dostať prototyp do obehu. Tím tvrdí, že budú musieť prísť s lepším riešením pre udržanie jednotlivých komponentov pokope. Chcú okrem toho využiť aj viac elektród.

Okrem ohybnej elektroniky by sa prispôsobivé batérie mohli stať súčasťou smart oblečenia a byť priamo v ňom zašité.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close