SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyvinuli AI software, ktorý dokáže „preložiť“ detský plač

Detský plač je pre mnohých záhadou, a to hlavne pre mladých rodičov. Odhadnúť či dieťa plače lebo je hladné, niečo ho bolí, alebo sa mu niečo jednoducho nepáči je nadľudskou úlohou pre väčšinu z nás. V krátkej budúcnosti by sa to však mohlo všetko zmeniť.

Výskumníci z Northern Illinois University vyvinuli AI software, ktorý dokáže „preložiť“ detský plač v potrebu dieťaťa. Upozorňuje na to portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plač detí

Štúdia, ktorá bola publikovaná v EEE/CAA Journal of Automatica Sinica hovorí, že vedci navrhli algoritmus založený na technológií automatického rozpoznávania reči, ktorý rozlišuje medzi „normálnym“ a „abnormálnym“ plačom, ktorý je často dôsledkom zdravotného problému.

Vedci na to, aby vyvinuli tento algoritmus zozbierali takmer 3-desiatky plačov rôznych detí na jednotke novorodeneckej intenzívnej starostlivosti v nemocnici. Následne nechali skúsených zdravotníkov, vrátane sestier a opatrovateľov roztriediť pravdepodobné dôvody každého plaču. Ten následne roztriedili do rôznych kategórií, napríklad „hladný“, „plienky“, „pozornosť“, „ospalý“, „nepohodlie“, a podobne.

Hľadanie vzorov plaču ako kľúč k jeho porozumeniu

Následne ako roztriedili plač do jednotlivých kategórií tak vedci vytvorili niečo ako „kľúč“, vďaka čomu môže AI software identifikovať pravdepodobné potreby jednotlivých detí, tak ako by to spravili povolaní experti.

Vedci veria, že tento AI nástroj umožní mladým rodičom pochopiť potreby ich detí, a identifikovať kedy sa jedná len o „nepodstatný“ problém a kedy zas o vážny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close