SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci postupne prichádzajú na to, čo ničí zdravie astronautov vo vesmíre

Výsledky ukázali problém na mieste, kde to nikto nečakal

Život vo vesmíre nie je jednoduchý. Dnes už poznáme veľa spôsobov, ako vesmír ovplyvňuje zdravie živých bytostí, píše NASA. Tím vedcov však tvrdí, že prišiel na to, čo tieto zmeny spôsobuje. Je to mitochondria, ktorá pracuje inak, keď sa nachádza vo vesmíre.

Ide o novú prácu, ktorá čerpá z experimentálneho výskumu trvajúceho niekoľko desaťročí. Tento výskum zahŕňa vzorky, ktoré prišli od 59 astronautov. Ide o výskum, ktorý je kľúčový pre pochopenie, ako vplýva vesmírne prostredie na ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Našli sme univerzálny mechanizmus, ktorý vysvetľuje rôzne zmeny, ktoré sa dejú v ľudskom tele v prostredí vesmíru. Zároveň sme tento mechanizmus objavili na mieste, kde sme ho vôbec nečakali,“ vyjadril sa Afshin Beheshti, vedúci autor novej štúdie.

Kde je problém?

Zmeny sa dejú v mitochondrii, drobnej štruktúre, ktorá dodáva energiu bunkám, najzákladnejším jednotkám v našom tele. Ak sa niečo stane s touto „biologickou elektrárňou,“ ohrozené môžu byť dôležité orgány, alebo celý imunitný systém. Nové výskumy naznačujú, že za všetkým, čo sa deje so zdravím vo vesmíre môže práve narušenie produkcie energie. Prvé stopy, ktoré potvrdili toto tvrdenie, prišli z pokusov na hlodavcoch.

„Začali sme s porovnaním tkaniva myší, ktoré leteli na rozličných vesmírnych misiách. Všimli sme si, že sa neustále objavovala mitochondriálna dysfunkcia. Sledovali sme problémy so zrakom, alebo s pečeňou, no tie nás zaviedli k rovnakému základnému problému – mitochondrii,“ tvrdí Beheshti.

Vedci tvrdia, že ide o prvý krok k tomu, aby mohli ľudia žiť bezpečne aj mimo našej planéty. Zistenie príčiny problémov je jedna vec, no riešenie problému býva častokrát oveľa zložitejšie. Dobrou správou však je, že vedci už začali pracovať na riešení aj tohto problému. Ďalším krokom je podľa nich zistiť, ako fungujú vo vesmíre lieky, ktoré pomáhajú s nesprávnym fungovaním mitochondrie u nás na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close