Vedci pomocou superpočítača nazreli do útrob planét Urán a Neptún

Hoci sa na prvý pohľad nezdajú ničím zaujímavým, ide o najzvláštnejšie planéty v sústave

Urán
Posledná fotka sondy Voyager 2. Zdroj: NASA (JPL)

Urán a Neptún sú ľadovými planétami, ktoré sú diametrálne odlišné od všetkých ostatných planét Slnečnej sústavy. Vedci sa chcú hlbšie venovať práve tejto dvojici, pretože veria, že pochopiť, ako táto dvojica vznikla, znamená pochopiť to, ako vznikli ostatné planéty v našej sústave.

Nový modelovací nástroj umožní vedcom to, po čom túžili celé desaťročia, a to nazrieť dovnútra týchto ľadových planét. Začali skúmaním tepelných a elektrických vzorcov, ktoré sa nedajú zrekonštruovať v laboratóriu. Píše o tom portál Inverse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na povrchu sú Urán a Neptún nezaujímavé planéty, každá v modrom odtieni. Avšak ak sa pozrieme pod povrch, zistíme, že sú tvorené vodou, metánom a amoniakom. Tieto látky obaľujú skalnaté jadro. Vedci si spočiatku mysleli, že tieto dve planéty sú odkryté jadrá plynných obrov, akými sú napríklad Saturn, či Jupiter.

„Urán a Neptún sa pravdepodobne skladajú hlavne z vody. Ani jedna planéta nedokáže podporovať život, avšak výskyt vody na tak zvláštnom mieste by mohlo odhaliť to, ako sa planéty formujú,“ píše sa v štúdii Federica Grasselliho a Stefana Baroniho.

Tímu vedcov k pochopeniu planét dopomohli kalkulácie superpočítača. Tie boli natoľko presné, že dokázali imitovať interiér planét, na základe teórie o vodivosti tepla a elektrického náboja. Študovali vodu v troch skupenstvách, kvapalnom, plynnom a superiónovom. Vedci vysvetľujú, že ľad, ktorý sa vyskytuje na planétach je iný ako ľad, ktorý máme tu na Zemi. Na Uráne, či Neptúne je voda hustejšia a má elektrický náboj.

Čo sa týka Uránu, ten má zvláštne magnetické pole a rotuje inak, než väčšina planét. Podľa vedcov by to mohlo byť kľúčovou stopou, ktorá by pomohla vysvetliť vznik tejto planéty. Grasselli tvrdí, že metóda, ktorú použili pri tomto výskume, sa dá použiť na štúdium oceánov, pod ľadovým povrchom niektorých oceánov v Slnečnej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre