SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci pátrajú po „medzičlánku“ ktorý spája čierne diery

Stredná čierna diera mohla byť po zlúčení vystrelená gravitačnými vlnami do vesmíru

Vo vesmíre existuje niekoľko príkladov, kedy sa galaxie zlúčili dokopy. Je to kolosálna udalosť, ktorá môže trvať miliardu rokov. Vedci majú dobrú predstavu o tom ako k tomu dochádza. Problémom je, čo sa stane so supermasívnymi čiernymi dierami v ich jadre.  Téme sa venuje Science Alert.

Astronómovia si myslia, že sa dvojica čiernych dier zlúči do jednej väčšej. Tento proces vyšle gravitačné vlny naprieč časopriestorom. Ak sa počas procesu zlúčenia vyskytne akákoľvek asymetria, novovzniknutá čierna diera môže byť vystrelená preč z galaxie javom, ktorý sa nazýva spätný ráz gravitačných vĺn, píše nová štúdia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hyperkompaktné hviezdne systémy sú sústavy hviezd, ktoré si vystrelená čierna diera „zoberie so sebou.“ Ich existencia by znamenala potvrdenie teórie o spätnom ráze gravitačných vĺn. Zatiaľ sa ale nepodarilo žiadnu nájsť. To čo sa deje na veľkej škále platí aj pri menšej a vedci vedia, že vo vesmíre dochádza k zlúčeniu menších čiernych dier.

Zlúčenie čiernych dier

Keď bola Mliečna dráha oveľa mladšia, zrazila sa s trpasličou galaxiou, ktorá mala pravdepodobne vo svojom jadre jednu z menších čiernych dier. Zlúčenie týchto dvoch monštier vytvorilo čiernu dieru, ktorá sa nachádzala niekde medzi čiernou dierou o hmotnosti niekoľkých hviezd a supermasívnou čiernou dierou. Nazývajú sa stredné čierne diery a môžu mať hmotnosť od 100 do 10-tisíc násobku nášho Slnka. Gravitačná sila tejto čiernej diery by k sebe pripútala niekoľko hviezd a vytvorila menší hyperkompaktný hviezdny systém.

Simulácie naznačujú, že by sa v okolí našej galaxie mali nachádzať stovky podobných čiernych dier. To viedlo astronómov k myšlienke, že hyperkompaktné hviezdne systémy už mohli byť v minulosti zachytené. Ide o prieskumy ako napríklad Gaia, či Sloan Digital Sky Survey. Ich ideou bolo, že sa tieto systémy skrývajú v dátach a neboli doteraz objavené.

Čierne diery
Modely sústav čiernych dier. Zdroj: MNRAS

Keď sa tím rozhodol zistiť viac, prišli na to že neexistujú žiadne predstavy o tom, ako by mal takýto systém vyzerať. Ak by sa aj v hromade dát nachádzali, nemali by žiaden nástroj, ako ich identifikovať. Zostrojili preto model, ktorý im a aj iným vedcom pomôže. Ak by sa im podarilo objaviť tieto čierne diery, znamenalo by to nie len potvrdenie teórie o spätnom ráze gravitačných vĺn, ale aj existenciu stredných čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close