Vedci objavili sústavu, v ktorej je planéta oveľa väčšia, ako hviezda

Objav vedcov fascinoval kvôli niekoľkým dôvodom

Biely trpaslík
Zdroj: NASA/Goddard Space Flight Center

Astronómom sa podarilo odhaliť novú vesmírnu kuriozitu. Ide o planétu veľkosti Jupitera, ktorá obieha okolo oveľa menšej hviezdy. Hviezda je bielym trpaslíkom, pozostatkami predchádzajúcej hviezdy, ktorej sa minulo palivo.

Vedci pomenovali planétu WD 1586 b a tvrdia, že ponúka pohľad na našu vlastnú Slnečnú sústavu, ktorá by mohla za 5 miliárd rokov skončiť podobne. Keď sa hviezde, akou je aj naše Slnko, minú zásoby vodíka, vstúpi do konečnej fázy svojho života a premení sa na červeného obra. Hviezda pomaly zväčší svoj objem a pohltí planéty okolo seba. Následne sa zrúti naspäť a ostane len jej vyhorené jadro, biely trpaslík. Na tému upozorňuje portál sciencealert.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Biele trpaslíky sú extrémne husté ostatky hviezdy, ktoré pomaly hasnú, v priebehu niekoľkých miliárd rokov. Predchádzajúce výskumy ukázali, že niektoré biele trpaslíky si dokážu okolo seba udržať vzdialenejšie planéty sústavy, v ktorej sa nachádzajú. Doposiaľ sa vedcom nepodarilo objaviť sústavu, ktorá by tento výskum potvrdila.

„Náš nový objav bol prekvapením. Predchádzajúce pozorovania podobnej sústavy odhalili len pole trosiek, rozpadajúceho sa asteroidu,“ vyjadril sa Andrew Vanderburg, z University of Wisconsin-Madison.

Obývateľná planéta?

Podľa vedcov má byť planéta približne desaťkrát väčšia ako jej domovská hviezda. Satelit TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) odhalil, že planéta obehne hviezdu za 1.4 dní. Zároveň sa vedcom podarilo zistiť, že planéta bude zrejme nenarušená. V jej okolí sa totiž nenašli žiadne stopy trosiek. Planéta, ktorá sa ocitne na obežnej dráhe okolo bieleho trpaslíka môže skončiť blízko, alebo dokonca v obývateľnej zóne hviezdy. Tým pádom by mohla byť podobná planéta obývateľná, aj po smrti jej hviezdy.

Záhadou však ostáva, ako sa planéta dostala tak blízko ku hviezde. Predpokladá sa, že prechod hviezdy na červeného obra zničí všetky blízke planéty. V našom prípade by šlo o Merkúr, Venušu a pravdepodobne aj Zem.

„Náš objav naznačuje, že planéta WD 1856b musela pôvode obiehať hviezdu v oveľa väčšej vzdialenosti. Po tom, ako sa z hviezdy stal biely trpaslík sa planéta nejak dostala bližšie,“ vysvetľuje Vanderburg.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre