Spravodajstvo

Vedci objavili pri našom vesmírnom susedovi planétu, ktorá by nemala vôbec existovať

Proxima Centauri, podľa najnovších objavov ukrýva planétu, ktorá sa svojou charakteristikou vymyká všetkým doterajším poznatkom

Hviezda Proxima Centauri je naším najbližším susedom. Vzdialená je od nás 4.2 svetelných rokov a má jednu planétu, o ktorej astronómovia vedia. Jedná sa o pravdepodobne obývateľný svet, s názvom Proxima b.

Nová štúdia od talianskych astrofyzikov však hovorí o zmene v hviezdnej aktivite, čo môže znamenať, že sa v sústave nachádza ďalšia planéta. Predbežne ju nazvali Proxima c a jedná sa o planétu, ktorá má byť super-Zem, čiže typ planéty, ktorý je väčší než náš domov, no zároveň oveľa menší než Neptún.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak táto planéta existuje, pravdepodobne nebude kvôli svojej vzdialenosti od hviezdy obývateľná. Jedna z možností je, že sú na nej extrémne nízke teploty, alebo je obalená vo vodíkovo-héliovej atmosfére. Vzdialenosť od nás z nej však robí dokonalý cieľ na ďalší výskum.

Planéta takéhoto typu by sa ale nemala vyskytovať na mieste, kde vedci tvrdia že sa nachádza. Super-Zeme vznikajú na čiare, ktorá sa nazýva „snežná čiara.“ Je to vzdialenosť od hviezdy, kde sa z vody na povrchu stáva ľad. Proxima c je natoľko vzdialená od snežnej čiary, že sa teória o jej existencii stáva nepravdepodobnou. No samotní vedci sa vyjadrili, že nie sú presvedčení o tom, či sa tam planéta skutočne nachádza.

Hviezda
Zdroj: NASA

Keď planéta obieha hviezdu, vplýva na ňu svojou gravitáciou. To zapríčiňuje menšie vychýlenie hviezdy, ktorá začne následne obiehať pomyselný stred, medzi ňou a planétou. Počas tohto pohybu mení farbu svojho svetla.  Vďaka tomuto javu vznikla aj teória o Proxime c. Pohyb hviezdy nebol v súlade s už objavenou planétou Proxima b, čo naznačuje, že sa v sústave musí nachádzať ešte jedna planéta.

Vyriešiť situáciu by mohol vesmírny teleskop James Webb, ktorý sa má uviesť do prevádzky v marci 2021. Vybavený má byť 6 metrovým, berýliovým zrkadlom a novou technológiou na zachytenie infračerveného svetla. To umožní vedcom detailne preskúmať najbližšie hviezdy, vrátane Proximy c.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close