V USA začali s testami vakcíny proti COVID-19 na prvých ľuďoch

USA práve začalo testovať liek proti koronavírusu na ľuďoch. Aby sa uistili jeho bezpečnosťou a funkčnosťou, zaberú testy niekoľko mesiacov.

coronavirus-covid 19
Zdroj: Pixabay.com (Cassiopeia_Arts)

Prvý kandidát na vakcínu proti novému koronavírusu sa už od pondelka testuje na ľudských pacientov. Americké zdravotníctvo zvyšuje nádej celého sveta v boji s týmto ochorením. Zlá správa je, že ak by bol liek úspešný, potrvá ďalších 12 až 18 mesiacov, kým bude dostupný. Musí totižto prejsť ďalšími testami, aby sa dokázalo, že naozaj funguje a je bezpečný.

Vakcína sa nazýva mRNA-1273 a vytvoril ju Americký národný inštitút zdravia. Jeho výskumníci, spolu s vedcami z biotechnologickej spoločnosti Moderna rozbehli testy na 45 ľuďoch, s vekovým rozmedzím 18-55 rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Testy budú trvať približne 6 týždňov. Prvý pacient už dnes dostal vakcínu,“ vyjadril sa inštitút zdravia.

Momentálne nepoznáme žiadne vakcíny, či iné metódy liečby pre koronavírus, ktorý sa inak nazýva aj COVID-19. Do dnešného dňa je nakazených vyše 175-tisíc ľudí po celom svete a nahlásených je 7-tisíc úmrtí.

„Nájdenie bezpečnej a efektívnej vakcíny je urgentnou prioritou pre sektor verejného zdravia. Prvá fáza, ktorou prebiehame, sa uskutočnila v rekordnej rýchlosti a je dôležitým krokom na ceste za liekom,“ vyjadril sa Anthony Fauci, hlava oddelenia infekčných chorôb.

Hľadanie lieku

Hľadaním vhodnej liečby, či vakcíny sa zaoberajú všetky lekárske a výskumné laboratória po celom svete. Antivirálna liečba s názvom remdesivir je momentálne v posledných štádiách klinických testov v Ázii. Lekári v Číne hlásia, že sa liečba ukázala byť efektívna v boji proti ochoreniu. Výsledky však musia ešte potvrdiť ďalšími náhodnými skúškami, ktoré sú aktuálne jediným spôsobom, ako môžu vedci zaručiť, že liečba skutočne pomáha a pacienti sa nedostali z ochorenia svojimi silami.

Ďalšia spoločnosť, Inovio, vytvorila vakcínu na základe DNA a na budúci mesiac začnú s klinickými testami. Spoločnosť Regeneron sa snaží izolovať antitelesá, bojujúce proti vírusu, tak, že môžu byť podávané na zvýšenie ľudskej imunity.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je 80% prípadov ochorenia miernych, 14% je závažných a len okolo 5% je kritických, končiacich závažným respiratívnym ochorením, či smrťou. Pacienti s miernymi príznakmi sa zotavia v priebehu týždňa, či dvoch. Vážnejšie prípady si vyžadujú liečbu dlhú šesť až viac týždňov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre