USA obvinilo Rusko z nedovoleného testu protisatelitovej zbrane

Spojené štáty tvrdia, že ide o narastajúcu hrozbu pre ich satelity

start rakety
Zdroj: flickr.com (NASA Kennedy)

Spojené štáty vo štvrtok, 23. júla, obvinili Rusko z testovacieho výstrelu novej protisatelitovej zbrane. Tento test predstavuje pre Ameriku, podľa ich vlastných slov, „skutočnú, vážnu a narastajúcu hrozbu pre satelity Washingtonu.“

Spojené štáty majú „dôkazy“ ktoré tvrdia, že Rusko vykonalo vo vesmírnom priestore test novej zbrane, určenej na deštrukciu satelitov. Vo vyjadrení hovorilo USA o tom, že podobné akcie sú neakceptovateľné a na budúcotýždňovej konferencii vo Viedni to bude jeden z hlavných bodov debaty. Zároveň sa budú vyjednávať podmienky pre novú dohodu START. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

START (pozn. redakcie: Strategic Arms Reduction Treaty) je dohoda medzi Spojenými štátmi a Ruskom, obmedzujúca počty jadrových hlavíc, ktoré môžu obe veľmoci vlastniť. Pôvodná dohoda vypršala v roku 2010 a namiesto nej bola podpísaná dohoda New START. Tá by mala trvať približne do roku 2021.  

Zbraňový systém, ktorý sa vo štvrtok testoval je ten istý, ktorý spomínala americká vláda začiatkom tohto roka. Začiatkom roka sa dva ruské satelity priblížili na vzdialenosť 160 km k americkému satelitu. Situácia vyvolala značné obavy a Spojené štáty následne kontaktovali Moskvu cez diplomatické kanály.

„V inej sfére by sa to dalo považovať za ohrozujúci krok,“ hovorí Jay Raymond, šéf vesmírneho veliteľstva.

Dvojica ruských satelitov bola pozorovaná nadšencom Michaelom Thompsonom.

„Ide o ďalšie dôkazy o snahe Ruska vyvíjať a testovať vesmírne technológie, ktoré priamo ohrozujú majetok Spojených štátov a ich spojencov,“ vyjadril sa Jay Raymond.

Test nového zbraňového systému je len ďalším príkladom správania Ruska, ktoré „nie je konzistentné s náplňou ich misie,“ dodáva vesmírne veliteľstvo. Ide o „pokrytecké chovanie Ruska ku kontrole zbraní vo vesmíre,“ dodáva Christopher Ford.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre