SpravodajstvoTechnológie

Tvorca nedokončenej hry na Kickstarteri musí zaplatiť pokutu 54-tisíc dolárov

Crowdfundingové portáli, akými je aj Kickstarter, sú veľmi populárne nielen v Amerike, ale aj v Európe. Svoje zastúpenie sem majú herní vývojári a ich podporovatelia, vďaka ktorým daná hra vznikne. Viacero ľudí ma svoje skúsenosti s podporou rôznych hier, niektoré sú dobré, niektoré nie. Veľa by o tom mohli porozprávať podporovatelia stolnej kartovej hry Asylum Playing Cards, ktorí do hry investovali viac ako 25-tisíc dolárov. Hru však nikdy nedostali.

Asylum Playing Cards bola na Kickstarter pridaná v roku 2012, kedy na svoju produkciu jej tvorca potreboval dodatočných 15-tisíc dolárov. V systéme crowdfundingového webu sa mu podarilo od rôznych ľudí vyzbierať celkovú sumu 25 146 dolárov, teda o 10 146 dolárov viac, ako potreboval. Tvorca sa zaviazal dodať hru podporovateľom do roka spoločne s rôznymi oceneniami. Štúdiu Altius Management, pod ktoré daná hra patrí, však svoj záväzok nesplnilo a nedodalo vôbec nič. S podporovateľmi ani nekomunikovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V roku 2014 bola preto spísaná súdna žaloba na spoločnosť, za nedodržanie podmienok crowdfundingu. Americké právo na ochranu spotrebiteľa je účinne aj v tomto smere – a úspešne vďaka tomu, že jeden z tvorcov hry má trvalé bydlisko vo Washingtone. Súd žalobu uznal (a označil ju ako crowdfundingovú krádež) a štúdiu Altius Management musí zaplatiť celkovo 54-tisíc dolárov za nedodržanie podmienok. Peniaze musí vrátiť 31 podporovateľom, ktorým da 668 dolárov v reštitučnom konaní. Taktiež musí súdne poplatky vo výške 23 183 dolárov a civilnú pokutu 31 000 dolárov za porušenie práv spotrebiteľov.

Jedná sa tak vôbec o prvý súdny proces, ktorý sa skončil úspešne pre podporovateľov a tvorca nedodanej hry musí peniaze vrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close