KryptomenySpravodajstvo

Trh s kryptomenami čaká „veselé“ obdobie. Čína rázne zakročila voči kryptomenám

Trh s kryptomenami čaká obdobie, ktoré nimi zatrasie. Čína rázne zakročila proti kryptomenám.

Ako uvádza portál iflscience.com, Čínska ľudová banka minulý týždeň uviedla vo svojom stanovisku, že všetky transakcie zahŕňajúce kryptomeny sú nezákonné a takisto, že obchodovanie i vydávanie tokenov je nezákonnou finančnou činnosťou a je preto prísne zakázaná. Kľúčové čínske inštitúcie uviedli rozdielne dôvody, prečo by transakcie kryptomien mali byť postavené mimo zákon.

Čínska národná komisia pre rozvoj a reformy ako dôvod uviedla, že ťažba kryptomien je riskantná a veľmi málo prispieva k ekonomickému rastu Číny. Uviedla tiež obavy o životné prostredie a zdôrazňuje, že priemysel ťažby kryptomien spotrebuje obrovské množstvo energie, čo by mohlo brániť cieľom krajiny v oblasti uhlíkovej neutrality.

Čínska centrálna banka zas vo svojom nedávnom vyhlásení uviedla, že rastúca popularita kryptomien má za následok narušenie ekonomického a finančného poriadku, pranie špinavých peňazí, nezákonné získavanie finančných prostriedkov, podvody, pyramídové hry a ďalšie nezákonné a kriminálne činnosti.

Čína sa vydáva cestou vlastnej digitálnej meny

K radikálnemu zásahu zo strany Číny dochádza v čase, keď centrálna banka krajiny stále testuje svoju vlastnú digitálnu menu a to elektronický čínsky Juan. Štátom riadená digitálna mena by umožnila vláde zhromažďovať údaje a zaznamenávať každodenné transakcie občanov a okrem iného by vláde uľahčila kontrolu prístupu k finančným prostriedkom jednotlivca.

Digitálny Juan v Číne dosiahol celkový počet viac ako 70,7 milióna transakcií v hodnote 5,3 miliardy dolárov, pričom v celej Číne si virtuálnu peňaženku otvorilo viac ako 20,8 milióna jednotlivcov, takto to uviedla Čínska ľudová banka ešte v júli tohto roku. Informuje spravodajsky portál bloomberg.com. Centrálna banka uviedla, že bude pokračovať v testovaní a vývoji systému, ale nestanoví presný čas jeho oficiálneho zavedenia.

Takisto aj ďalšie krajiny ako Veľká Británia či USA už začali s vývojom vlastnej digitálnej meny prostredníctvom centrálnej banky. Rovnako ako kryptomeny, aj centrálne banky sa pokúšajú poskytnúť digitálne peniaze, ktoré sa môžu prenášať rýchlejšie a môžu sprístupniť online finančné nástroje. Na rozdiel od kryptomien nebudú vlastné digitálne meny decentralizované, ale centrálne banky budú nad nimi vykonávať určitý dohľad a stupeň kontroly.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close