Trh s kryptomenami čaká „veselé“ obdobie. Čína rázne zakročila voči kryptomenám

Trh s kryptomenami čaká obdobie, ktoré nimi zatrasie. Čína rázne zakročila proti kryptomenám.

Bitcoin Cina
Zdroj: Pixabay.com (RABAUZ)

Ako uvádza portál iflscience.com, Čínska ľudová banka minulý týždeň uviedla vo svojom stanovisku, že všetky transakcie zahŕňajúce kryptomeny sú nezákonné a takisto, že obchodovanie i vydávanie tokenov je nezákonnou finančnou činnosťou a je preto prísne zakázaná. Kľúčové čínske inštitúcie uviedli rozdielne dôvody, prečo by transakcie kryptomien mali byť postavené mimo zákon.

Čínska národná komisia pre rozvoj a reformy ako dôvod uviedla, že ťažba kryptomien je riskantná a veľmi málo prispieva k ekonomickému rastu Číny. Uviedla tiež obavy o životné prostredie a zdôrazňuje, že priemysel ťažby kryptomien spotrebuje obrovské množstvo energie, čo by mohlo brániť cieľom krajiny v oblasti uhlíkovej neutrality.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čínska centrálna banka zas vo svojom nedávnom vyhlásení uviedla, že rastúca popularita kryptomien má za následok narušenie ekonomického a finančného poriadku, pranie špinavých peňazí, nezákonné získavanie finančných prostriedkov, podvody, pyramídové hry a ďalšie nezákonné a kriminálne činnosti.

Čína sa vydáva cestou vlastnej digitálnej meny

K radikálnemu zásahu zo strany Číny dochádza v čase, keď centrálna banka krajiny stále testuje svoju vlastnú digitálnu menu a to elektronický čínsky Juan. Štátom riadená digitálna mena by umožnila vláde zhromažďovať údaje a zaznamenávať každodenné transakcie občanov a okrem iného by vláde uľahčila kontrolu prístupu k finančným prostriedkom jednotlivca.

Digitálny Juan v Číne dosiahol celkový počet viac ako 70,7 milióna transakcií v hodnote 5,3 miliardy dolárov, pričom v celej Číne si virtuálnu peňaženku otvorilo viac ako 20,8 milióna jednotlivcov, takto to uviedla Čínska ľudová banka ešte v júli tohto roku. Informuje spravodajsky portál bloomberg.com. Centrálna banka uviedla, že bude pokračovať v testovaní a vývoji systému, ale nestanoví presný čas jeho oficiálneho zavedenia.

Takisto aj ďalšie krajiny ako Veľká Británia či USA už začali s vývojom vlastnej digitálnej meny prostredníctvom centrálnej banky. Rovnako ako kryptomeny, aj centrálne banky sa pokúšajú poskytnúť digitálne peniaze, ktoré sa môžu prenášať rýchlejšie a môžu sprístupniť online finančné nástroje. Na rozdiel od kryptomien nebudú vlastné digitálne meny decentralizované, ale centrálne banky budú nad nimi vykonávať určitý dohľad a stupeň kontroly.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre