SpravodajstvoVeda a výskum

Tímu vedcov sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu mapu červenej planéty

Využili obdobie, kedy bol Mars najbližšie pri Zemi

Tím zložený z amatérskych, ale aj profesionálnych astronómov, priniesol mapu Marsu, ktorá má väčšie rozlíšenie, ako ktorákoľvek iná, globálna mapa červenej planéty, píše portál Universe Today.

Zábery boli zhotovené pomocou metrového teleskopu, ktorý sa nachádza v observatóriu Pic-du-Midi. Fotografie vznikali počas niekoľkých nocí na prelome októbra a novembra tohto roka. Pre astronómov išlo o ideálne obdobie, pretože Mars bol v tomto čase najbližšie pri Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mars pod drobnohľadom

Tím sa počas prvotných pozorovaní stretol s nepriaznivým počasím, ktoré výrazne ovplyvnilo viditeľnosť. Podarilo sa im však zhotoviť niekoľko videí, ktoré im neskôr pomohli v dokončovaní mapy. So všetkými zábermi, ktoré sa tímu podarilo získať, dokázali vytvoriť mapu Marsu. Tá by sa mohla radiť medzi míľniky pozemného pozorovania.

Tímu sa podarilo vytvoriť aj zaujímavú, 3D verziu mapy, ktorá sa ukáže, ak dokážete škúliť. Môžete to dosiahnuť tak, že si zapnete video nižšie a prepnete sa do režimu celej obrazovky. Ak sa chystáte pozrieť si video na smartfóne, odporúča sa otočiť si smartfón na stranu. Pre najlepší možný výsledok sa zároveň odporúča nastaviť si video na najvyššiu možnú kvalitu.  

Kľúčovými boli nástroje na spracovanie obrazu. Počas procesu spracovávania surových údajov si tím uvedomil, že majú k dispozícii dostatočné množstvo dát na to, aby dokázali spracovať a zmapovať celý povrch Marsu. Zaujímavosťou je, že teleskop v observatóriu Pic-du-Midi bol dotovaný americkou vesmírnou agentúrou, NASA. Po prvýkrát bol využitý na odfotografovanie povrchu Mesiaca. Tieto fotografie boli využité počas misií Apollo 11.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close