SpravodajstvoTechnológie

Tesla je out. Spoločnosť Rolls-Royce totižto predstavila prvú plne autonómnu loď

V posledných rokoch sa autonómne vozidlá preslávili najmä vďaka americkej Tesle, ktorá je vedená vizionárom, Elonom Muskom. V prípade automobilov od tejto spoločnosti ale stále nemôžme hovoriť o úplnej autonómnej jazde. Najvyšší stupeň autonómie by bol dosiahnutý až vtedy, keď ku riadeniu nie je potrebné akýkoľvek zásah vodiča. Aktuálne je ku tomuto míľniku najbližšie francúzsky Renault, ktorému aktuálne začína na krk dýchať Rolls-Royce, no v tomto prípade sa jedná o odlišné typy prepravy. Tak či tak sa jedná o plne autonómnu prepravu a prvý úspešný test autonómneho trajektu v reálnych podmienkach určite stojí za zmienku.

Prvý plne autonómny trajekt

Spoločnosti Rolls-Royce svoj plne autonómny trajekt otestovala v reálnych podmienkach v spolupráci s fínskym lodným prepravcom Finferries. Testovanie prebiehalo v meste Turku, ktoré sa nachádza 145 kilometrov od hlavného mesta, Helsinki. Na testovanie bol použitý trajekt Falco, ktorý bol dodatočne vybavený technológiou Rolls-Royce Ship Intelligence. Celá súprava obsahuje niekoľko kamier a senzorov, ktoré sú umiestnené okolo lode. Ich úlohou je samozrejme neustále sledovanie blízkych vôd. Celý systém je ale použiteľný aj vo veľmi náročných situáciách, napríklad, bezproblémovo dokáže dôkladne loď dostať do doku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa Mikaela Makinena, prezidenta komerčného námorníctva spoločnosti Rolls-Royce, sa jedná o „obrovský krok vpred na ceste k autonómnej lodnej doprave a opätovne sa potvrdzuje to, čo v spoločnosti hovoria už niekoľko rokov – že sa autonómna námorná doprava stane skutočnosťou. “

Nadšením prekypoval aj generálny riaditeľ spoločnosť Finferries, Mats Rosin. Ten po úspešnom testovaní povedal: „Ako moderný majiteľ lodí, je úlohou spolupráce zvýšiť bezpečnosť námornej dopravy, čo je prínosom pre životné prostredie ako aj pre našich cestujúcich. Rovnako sme však nadšení aj z toho, ako táto demonštrácia otvára dvere novým možnostiam autonómnej námornej dopravy a bezpečnosti. “

Plne autonómne dopravné lode už o pár rokov

Plánom spoločnosti Rolls-Royce je nasadenie takejto technológie už v roku 2025. Ak sa to naozaj podarí a podobnou cestou sa bude uberať aj automobilová doprava, určite sa môžeme pomaly prichystať na o čosi futuristickejší svet.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Rolls-Royce)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close