Spoluzakladateľ Facebooku: „Prosím, rozbite Facebook, je príliš veľký“

Chris Hughes, spoluzakladteľ sociálnej sieti Facebook, ktorý opustil formálne spoločnosť v roku 2007 chce menší Facebook.

Facebook
Zdroj: Vosveteit.sk

Za najväčšou sociálnou sieťou na svete nestojí iba Mark Zuckerberg, ale aj Chris Hughes, ktorý formálne opustil spoločnosť ešte v roku 2007. Hoci je jeden z autorov projektu, tak aj napriek tomu nie je na neho moc hrdý. Píše portál Arstechnica.com.

„Som sklamaný zo seba a z počiatočného tímu Facebooku, že sme viac nerozmýšľali o tom, ako algoritmus News Feed môže zmeniť našu kultúru, ovplyvniť voľby a posilniť nacionalistických vodcov,“ povedal Hughes, ktorý ďalej dodal: „Obávam sa, že sa Mark obklopil tímom, ktorý posilňuje jeho vieru namiesto toho, aby ho spochybňovali.“. Hughes sa takto vyjadril na margo sociálnej siete Facebook pre New York Times.

Hughes chce menší Facebook

Hughes sa stretol s členmi Kongresu, protimonopolného odboru ministerstva spravodlivosti, Federálnou obchodnou komisiou a kanceláriou generálneho prokurátora Letitia Jamesa v New Yorku, aby predložil podrobný prípad s argumentáciou, že Facebook je príliš veľký.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa Hughesa je Facebook jednoducho príliš veľký, a  to nie len v Amerike, ale na celom svete. Umožňuje mu to rýchlo a bez výrazných obmedzení pracovať so súkromnými údajmi ľudí, čo spoločnosť využíva hlavne vo svoj prospech. Výsledkom toho je narušená rovnováha na trhu (pozn. redakcia: Facebook má v súčasnosti viac ako 2,3 miliardy používateľov). Portál ďalej vysvetľuje, že Facebook prostredníctvom defenzívnych sérií akvizícií zabránil mnohej konkurencií prinášajúcej inovatívne riešenia vstúpiť na trh. Najvypuklejším prípadom je sociálna sieť Instagram, ktorá vznikla v roku 2010, a  v roku 2012 ju Facebook kúpil za jednu miliardu dolárov.

Jeden z  ekonomických analytikov pre portál The Economist uviedol:

„Je známe, že veľké technologické firmy zastrašujú začínajúce podniky, až súhlasia s predajom, pričom tvrdia, že spustia konkurenčnú službu pokiaľ by nesúhlasili s  dohodou, a tak zničia ich podnikanie.“

Facebook za posledných 15 rokov kúpil celkovo 75 menších spoločností, medzi nimi bol napríklad aj známy WhatsApp. Hughes akvizíciami poukazuje na Sherman Act (pozn. redakcie: Sherman Act  je protimonopolný zákon z roku 1890, ktorý je federálnym zákonom, ktorý zakazuje činnosti, ktoré obmedzujú medzištátny obchod a hospodársku súťaž na trhu.), ktorý podľa neho vystihuje konanie spoločnosti.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre