Spravodajstvo

Slovenský výrobca batérií pre elektromobily získal kľúčovú investíciu

Spoločnosť InoBat hlási nového strategického partnera, ktorým je Slovak Investment Holding.

Spoločnosť InoBat je pomerne mladou, no o to známejšou a ambicióznejšou spoločnosťou v našich končinách. Patrí medzi inovátorov v oblasti výroby a vývoja batérií, ktoré neskôr nájdu využitie napríklad v elektromobilom priemysle. Ešte v novembri minulého roka sme hlásili, že spoločnosť oznámila investičný zámer v podobe vybudovania gigatovárne v Nitrianskom samosprávnom kraji, konkrétne v meste Šurany, ktorá dosiahne kapacitu 20 GWh, no  potenciál má dosiahnuť až 40 GWh. V decembri spoločnosť spustila prvú výrobnú linku na výrobu batérii a to vedľa výskumno-vývojovej časti haly vo Voderadoch.

Najnovšie spoločnosť hlási ďalší míľnik. Získala totiž významného investora, ktorý do spoločnosti zainvestoval milióny €. Ide konkrétne o spoločnosť Slovak Investment Holding (SIH). Pre tých, ktorí nevedia, tak SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Miliónová investícia pomôže zväčšiť kapacity a využiť nové príležitosti

Mariá Boček, ktorý stojí na čele spoločnosti InoBat, uviedol, že táto investícia pre nich predstavuje príležitosť rozšírenia trhového dosahu, zväčšenia kapacít či cestu, ako využiť nové príležitosti, ktoré trh ponúka. Samotná spolupráca sa ale nerodila ľahko. Spoločnosti začali medzi sebou rokovať ešte v lete minulého roka a rozhodnutie o investícii padlo v decembri 2023.

„Sme veľmi radi, že SIH do nás vložil tak veľkú dôveru. Pre slovenský, ale aj európsky batériový trh to predstavuje ďalší veľký míľnik a otvára dvere novým možnostiam do budúcna,..“, hovorí Boček. „Investujeme do budúcnosti Slovenska a InoBat nám poskytuje jedinečnú príležitosť podporiť inovatívne technológie a posunúť Slovensko bližšie k centrálnej role v európskom elektromobilovom sektore. Očakávame aj sociálno-ekonomické benefity, najmä v oblasti prílevu know-how a zamestnanosti. Veríme, že vývoj a napredovanie v oblasti elektromobility bude mať signifikantný prínos k udržateľnej budúcnosti, pomôže urýchliť cestu k uhlíkovej neutralite a prispeje tak k vízii zvrátenia klimatických zmien,..“, dopĺňa SIH.

Čo prinesie investícia?

Investícia má pre obe spoločnosti významný strategický charakter, pričom je nevyhnutným katalyzátorom pre expanzné plány firmy InoBat. Posunie vpred finalizáciu už existujúceho výskumno-vývojového centra a pilotnej výrobnej linky na batérie vo Voderadoch (Volta I), pričom výroba batérií v plnej kapacite je plánovaná už na prvý kvartál tohto roka. Investícia tiež urýchli proces výstavby druhej projektovej fázy (Volta II), ktorá bude stáť hneď vedľa už existujúcej haly InoBat vo Voderadoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close