Škoda bude mať už čoskoro prvý uhlíkovo neutrálny závod

Škoda modernizuje svoj závod vo Vrchlabí

Skoda_logo
Zdroj: flickr.com

Závod automobilky Škoda, ktorý sa nachádza v meste Vrchlabí, sa stane prvým závodom spoločnosti s neutrálnou uhlíkovou stopou. Píše spoločnosť v práve publikovanej tlačovej správe.

Spoločnosť píše, že závod ročne vyprodukoval približne 45-tisíc ton CO2, pričom už v priebehu tohto leta docieli produkciu emisií CO2 na úrovni len 3-tisíc ton. Škoda prezrádza, že za týmto úspechom stojí hlavne prechod z konvenčných zdrojov energie na energiu z obnoviteľných zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
neutralita emisii
Zdroj: Škoda

Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky hovorí:

„Od druhej polovice tohto desaťročia budeme pre výrobu vozidiel a komponentov v našich výrobných závodoch v Českej republike využívať výlučne uhlíkovo neutrálnu energiu. Pri realizácii tohto zámeru je  priekopníkom závod vo Vrchlabí. Bude úplne hoden svojej role hi-tech závodu aj v šetrnosti k životnému prostrediu a energetickej efektivite.“

Okrem obnoviteľnej energie, dôležitú úloha zohráva aj úspora

Okrem prechodu na obnoviteľné zdroje energie spoločnosť hovorí, že významnú úlohu na znižovaní emisií zohrali aj úsporné opatrenia, ktorá spoločnosť postupne zavádza.

„Závod aktuálne realizuje dvanásť projektov, ktoré ušetria viac ako 2 000 MWh tepelnej energie a takmer 1 800 MWh elektriny. Patrí sem napríklad uzavretie nevyužívaných okruhov kúrenie, úsporná regulácia teploty v halách a špeciálne riadenie výmeny vzduchu. Okrem toho je osvetlenie radu priestorov v areáli závodu viazané na prevádzkovú dobu. Pre zistenie prípadných tepelných únikov sa používa termokamera, ktorá dokáže odhaliť tepelné straty nielen na plášti budov, ale aj straty vykurovacej sústavy. Vďaka identifikácií strát je možné vzniknuté úniky riešiť a tým usporiť teplo a teda aj emisie CO2.“

skoda identifikacia teplotnych unikov
Zdroj: Škoda

Spoločnosť ďalej dodáva, že závod ročne spotrebuje približne 47-tisíc MWh elektriny, pričom z alternatívnych zdrojov sú aktuálne schopní získať 41,5-tisíc MWh. Inými slovami, približne 88% elektriny dokážu získať z obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť ďalej hovorí, že v súčasnosti je jediným konvenčným zdrojom energie zemný plyn, ktorý bude do roku 2021 nahradený uhlíkovo neutrálnym metánom z bioplynových staníc.

„Zvyšné emisie CO2 budú vyvážené pomocou ďalších opatrení a nákupom uhlíkových kompenzácií. Týmito takzvanými uhlíkovými kreditmi spoločnosť ŠKODA AUTO podporí projekty na ochranu klímy, ako napríklad výrobu energie z obnoviteľných zdrojov v Indii alebo na ochranu dažďových pralesov.“ píše spoločnosť v tlačovej správe.

V závode vo Vrchlabí sa denne vyrobí približne 2200 kusov riadenej prevodovky (DSG) DQ200.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre