HuaweiSpravodajstvo

Sankcie USA voči Huawei sa im môžu nepekne vypomstiť. Čo sa môže stať?

Sankcie budú mať dopad nie len na Huawei

V súčasná situácia medzi americkou vládou a spoločnosť Huawei aktuálne naberá na obrátkach. Nie tak dávno Američania predĺžili obmedzenia, ktoré budú trvať minimálne do mája 2021 a okrem toho bolo prijaté nové opatrenie, v dôsledku ktorého dôjde k obmedzeniu k obchodovaniu medzi Huawei a spoločnosťami, ktoré využívajú amerického technológie. Konkrétne nové opatrenie obmedzuje dodávku procesorov od spoločnosti TSMC, ktorá je jedným z hlavných partnerov Huawei. Zároveň ide o 2. najväčšieho klienta spoločnosti TSMC. Spoločnosť mala dodávať pre Huawei napríklad 5nm procesory Kirin, pre produktovú radu smartfónov Mate 40.

Huawei je veľkým hráčom

Spoločnosť Huawei je vskutku veľkým hráčom. Len v minulom roku spoločnosť objednala komponenty z USA za 18,7 miliárd dolárov. Prezradil šéf Huawei. Okrem toho čínska vláda sa pozastavila za svoje firmy. Čínské ministerstvo zahraničných veci potvrdilo, že podnikne „odvetné“ opatrenia, a že vytvorí obdobný zoznam spoločností, ako je Entity list. Teoreticky tak najnovšie opatrenie USA môže nepriamo ohroziť firmy ako Apple, Qualcomm, Cisco System a ďalšie. Len pre zaujímavosť, posledné kvartálne výsledky spoločnosti Apple odhalili, že 14,8% tržieb pochádza z Číny. Zároveň treba dodať, že jedným z hlavných partnerov čínskych výrobcov smartfónov je aj spoločnosť Qualcomm, ktorá dodáva svoje procesory pre milióny smartfónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové problémy na obzore?

Portál Phonearena.com upozorňuje na ďalší dopad sankcií, ktorý môže negatívne ovplyvniť Američanov. Konkrétne hovorí o tom, že spoločnosť TSMC, ktorej sa na príjmoch v priebehu minulého roka, spoločnosť Huawei podieľala v objeme 5,2 miliardy dolárov, že bez ich peňazí nebudú schopní postaviť novú továreň. Továreň mala začať fungovať v roku 2023 v štáte Arizona. Inými slovami, na tomto príklade je vidieť, ako sú rozhodnutia viac robené na základe emócií, ako na základe faktov. Nová továreň by totiž mohla robiť miliónové zisky pre vládu prostredníctvom daní. Nehovor viac o tom, že to mohlo dopomôcť k rastu zamestnanosti v rámci krajiny. Určite s blížiacimi sa voľbami v USA koncom tohto roka, tieto  správy nebudú znieť pozitívne. Dokonca údajne Trumpova administratíva mala vyvíjať tlak na spoločnosť, aby oznámili vznik novej továrne ku koncu roka, píše portál. Druhým dychom však treba dodať, že aktuálne spoločnosť TSMC má dočasnú 120-dňovú licenciu, aby mohla v dodávkach pre Huawei pokračovať.

Donald Trump
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore)

Radi by sme si v tomto prípade pomohli ešte vyjadrením generálneho riaditeľa ARM z júna minulého roka, ktorý povedal, že sankcie v konečnom dôsledku poškodia všetkých, a nie len Huawei.

„Je to naozaj veľmi škodlivé pre Huawei v krátkodobom horizonte a dlhodobo to bude neuveriteľne škodlivé pre ARM a Google a pre americký priemysel,..“. Ďalej dodáva: „Každý dodávateľ na svete začne uvažovať o tom, ako znížiť hrozbu, že ich výrobu ukončí americký prezident….“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close