TECHNOLÓGIE

Samsung chce vyrábať vlastné grafiky. Vieme, čo tým môže získať a kde všade sa grafiky môžu objaviť!

Už pred pár dňami sme mali možnosť počuť o tom, že kórejský Samsung môže začať vyrábať vlastné grafické čipy pre svoje mobilné telefóny. Dnes sa zdá, že tento únik môže byť skutočne realitou, pretože by to spoločnosti z dlhodobého hladiska určite pomohlo. V súčastnosti si Samsung vyrába vlastné Exynos procesory, ktoré môžeme vidieť v mobilných telefónoch či tabletoch a nedá mi nespomenúť ani OLED displeje, veď niet divu, že je Samsung v segmente OLED obrazoviek jednotkou na celosvetovom trhu.

Zdá sa, že by Samsung predsa mohol zmeniť smer kormidla a pustiť sa do výroby vlastných procesorov. Spoločnosť Samsung uzavrela so spoločnosťou ARM dohodu o grafických čipoch Mali ešte v roku 2015. Vďaka tejto dohode tak Samsung získava pomerne zaujímavé grafické čipy pre svoj smartfóny. Táto 5 ročná dohoda skončí v roku 2020 a kórejský gigant určite premýšľa aj nad plánom B, ktorým môže byť výroba vlastných grafických čipov.

Ak by sa spoločnosť Samsung rozhodla prejsť na vlastné grafické čipy, určite by tým z dlhodobého hľadiska získala veľa. V dnešnej dobe chytrých telefónov sa výrobcovia snažia čoraz viac tlačiť cenu výroby svojich zariadení dole a určite by spoločnosti prospelo, ak by získala 100 % kontrolu nad výrobou grafických čipov. V súčastnosti totiž Samsung musí riešiť výrobu grafických čipov u svojho partnera, rovnako tak bude určite platiť nemalé peniaze za rôzne patenty. Vlastná výroba by jednoducho mohla z dlhodobého časového hľadiska priniesť vyššiu ziskovosť a čo najnižšie výrobné náklady.

Samsung by vlastnými grafickými čipmi mohol získať naozaj veľa

Exynos procesory od Samsungu dnes môžeme zaradiť medzi jedne z najlepších, v podstate dosahujú vrcholové výsledky podobne ako konkurencia. To však neplatí o grafických čipoch Mali, ktoré sú jasne oproti čipom od Apple alebo Qualcommu pomalšie. Samsung si samozrejme „menší“ výkon grafických čipov uvedomuje a aktuálne pripravuje veľmi zaujímavú novinku Mali-G76, ktorá by mala ponúknuť až o 30 percent nárast efektívnosti, čo by koniec koncov znamenalo dosiahnutie vyššieho výkonu.

Dnešný svet sa neustále mení a digitálne technológie sa v našom svete objavujú čoraz častejšie. Či už sú to chytré televízory, hodinky, chytrý asistenti s displejom, smartfóny či chytré automobily, všetky tieto produkty potrebujú procesor a grafickú čip. Pre Samsung tak začatie výroby vlastných grafických čipov môže znamenať investíciu v podobe veľmi veľkej sumy, no už ako som zmienil, z hľadiska budúcnosti a pri nastavení správnych procesov, môže Samsung z vlastnej výroby procesorov, grafík či OLED displejov iba získať.

Zdroj: androidauthority.com, úvodný obrázok: Youtube (Samsung)

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close