ANDROIDSpravodajstvoTechnológie

Ruská vláda pokutuje Google za predinštalované aplikácie

Máme tu ďalšie rozhodnutie vlády, ktoré zakročuje proti technologickému gigantovi kvôli zneužívaniu svojho postavenia na trhu. Konkrétne sa jedná o Rusko, ktoré pokutuje spoločnosť Alphabet, resp. Google za predinštalované aplikácie v Android zariadeniach.

Ako vznikol konflikt medzi Google a Ruskom?

Celý tento kolotoč okolo spoločnosti Google sa začal na základe sťažnosti  konkurenčného vyhľadávača Yandex. Obsahom sťažnosti bolo to, že Google požaduje od výrobcov zariadení aby v ich zariadeniach bol predinštalovaný software ako sú napr. Mapy, ale hlavne ich vyhľadávač.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google zaplatí za predinštalované aplikácie mastnú pokutu

Celková pokuta, ktorú ruské úrady (FAS) udelili spoločnosti siahajú do výšky 438 miliónov rubľov, čo je v prepočte zhruba 6.75 milióna dolárov. Z hľadiska Google sa však samozrejme nejedná o astronomickú výšku pokuty, ktorá by mohla ohroziť chod spoločnosti, ale skôr ide o „zdvihnutý“ prst týkajúci sa ich politiky, ktorá sa nepáči nie len predstaviteľom Ruska, ale aj iným krajinám. Spoločnosť pokutu musí uhradiť do 60 dní.

Podobné sankcie Google hrozia mimochodom aj v iných regiónoch sveta. Asi najznámejším konfliktom, ktorý sa nesie vo veľmi podobnom duchu je sťažnosť Európskej Komisie poslaná ešte v apríli toho roka, ktorá sa zaoberá tou istou problematikou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close