RECENZIA | HP Elite X3, kráľ medzi Windows zariadeniami
Keď nám na redakčnom stole pred pár dňami pristál HP Elite X3 tak sme mali zmiešané pocity. Prvotný ošiaľ však neskôr vystriedal smútok, keď sme sa so zariadením museli rozlúčiť. Poďme sa však pozrieť na to ako sa nám so zariadením „klikalo“, kde sme videli jeho nedostatky a na druhej strane kde exceloval.
Konštrukcia zariadenia
Zariadenie hneď na prvý pohľad nie je určené pre každého a to z dôvodu takmer 6“ tela, ktoré len ťažko budete ovládať jednou rukou. Úprimne, prvé hodiny hrania sa s ním sme si museli zvyknúť na jeho veľkosť. Avšak koniec koncov, zvykli sme si a neskorší prechod na 950 čo sme si mysleli, že bude radosťou tak nebol. Telo zariadenia je na prvý pohľad aj mierne robustnejšie, avšak výsledkom toho je certifikát IP67 či MIL-STD 810G. Inými slovami, zariadenie je odolné voči vlhkosti, prachu či dokonca teplotným šokom, či vystavenej vlhkosti.
Nižšie si môžete pozrieť rozmiestnenie tlačidiel na zariadení, ktoré sa nevymyká štandardom. Jedine čo nám chýbalo bola absencia manuálneho tlačidla na spúšť fotoaparátu.
V rámci konštrukcie musíme však vyzdvihnúť doliehavosť všetkých časti zariadenia, ktoré nevŕzgajú a pevne držia na svojom mieste. Čo sa týka tlačidiel, tak tiež im nemáme čo vytknúť, okrem toho, že ak patríte medzi populáciu s menšími rukami, pri manipulácii hlasitosti sa nevyhnete pomoci druhej ruky, teda ak chcete mať istotu, že vám zariadenie nevypadne z ruky. Zároveň kladne hodnotíme aj samotné materiály, ktoré nevyzerajú na prvý pohľad lacno a pri práci so zariadením sa telefón nešmýka v ruke. Čo sa týka dizajnu, posúdenie necháme na vás.
Fotoaparát, skener odtlačkov prstov a pogo piny
Dominantou zariadenia na zadnej strane je šošovka 16MPx fotoaparátu, skener odtlačkov prstov a takzvané „piny“, prostredníctvom ktorých je možné k zariadeniu pripojiť dodatočné príslušenstvo.
Neprehliadni
Sme zástancami toho, že lepšie je raz vidieť ako päťkrát počuť, preto pri zhodnotení kvality fotoaparátu sme si pre vás zvolili malý súboj s Lumiou 950.
Kto je podľa vás víťazom tohto mini súboja? Podľa nás je to Lumia 950, ktorá má mierne navrch.
Určite vám v rámci predošlej časti recenzia nemohol ujsť pohľad na skener odtlačkov prstov, nemáme k nemu žiadne výhrady – funguje jednoducho skvelo. Je to doslova návyková vec, ktorú oceníte pri rýchlej manipulácii so zariadením, zároveň potešia aj rýchle reakcie bez toho, aby niekedy skener zaváhal
.
Na prednej strane vás poteší skvelý displej
Prejdime však teraz na prednú stranu zariadenia, kde jednoznačne dominuje veľký 5,96“ Amoled displej pokrytý krycím sklíčkom Gorilla Glass 4 a s rozlíšením 2560×1440 bodov, s ktorým je radosť sa hrať. Zariadenie skvelo vykresľuje farby a tak isto aj reakcie sú rýchle, ba dokonca niekedy sme mali pocit, že nás „predbiehali“. Na prednej strane zariadenia ďalej nájdete 8MPx šošovku, s ktorou určite budete spokojný, nesklame pri žiadnej selfie fotke ako aj skener očnej dúhovky, ktorý nám fungoval spoľahlivo a rýchlo (porovnateľne s Lumiou 950).
Ako môžete na obrázku vyššie vidieť, pozornému oku nemohlo ostať nepovšimnuté logo spoločnosti Bang&Olufsen, od ktorej v zariadení nájdeme zabudovanú dvojicu reproduktorov starajúcich sa o nadpriemernú kvalitu zvukových výstupov zariadenia.
Výkon zariadenia vás ohúri
Prívlastok kráľ medzi Windows zariadeniami sme HPčku nedali len tak, totiž je doslova ohromujúci. Ako môžete nižšie vidieť v benchmarkových testoch jednoducho nemá konkurenciu. Pre porovnanie si môžete pozrieť aj výkon Lumie 950 od Microsoftu.
Zariadenie si hravo poradí s každou aplikáciou či hrou v obchode. Mnohých potešia aj blesku rýchle reakcie klasických aplikácií ako sú Facebook, Messenger a ďalšie, ktoré sa na slabších Windows telefónoch „trápia“. Tomuto výkonu zariadenie vďačí hlavne 4-jadrovému procesoru Snapdragon 820 (taktom 2x 2,15GHz a 2x 1,6GHz). O multitasking sa stará obria operačná pamäť 4GB, ktorej sekunduje 64GB úložného priestoru s možnosťou rozšírenia o ďalších 256GB.
Konektivita zariadenia
Konektivita zariadenia sa nevymyká štandardom vlajkových lodí. Nájdeme v nej od klasického Wi-Fi pripojenia, cez Bluetooth, 4G, NFC, USB Type-C konektora až po funkciu Continuum, ktorá funguje skutočne skvelo či už cez bezdrôtové pripojenie alebo cez „kábel“. V rámci balenia nájdete aj špeciálnu dokovaciu stanicu, ktorá slúži na prepnutie zariadenia do režimu PC. Nižšie na obrázkoch si môžete pozrieť ako vyzerá aj akú konektivitu ponúka (Sklame vás však absencia HDMI portu.).
Po pripojení smartfónu cez dockovaciu stanicu s externým monitorom a klávesnicou budete môcť s zariadením pracovať v režime PC. Mnohých poteší neustále rozrastajúca sa ponuka aplikácií, avšak stále ich nenájdeme v obchode stovky. HPčko však na to reaguje možnosťou využívania HP WorkSpace, prostredníctvom ktorej budete môcť pracovať s rozšírenejšou ponukou aplikácií.
Výdrž batérie
Kapacita batérie pri takýchto výkonných zariadeniach býva častokrát kritická, čomu sa HPčko z časti dokázalo vyhnúť vďaka vysokokapacitnému akumulátoru o veľkosti 4150mAh. So zariadením sme hravo vydržali niečo málo cez jeden deň aktívneho používania (surfovanie po internete, využívanie Bluetooth pripojenia v aute, cca pol hodinka hrania hier,…).
Zhodnotenie zariadenia HP Elite X3
HP Elite X3 je doslova kráľovským zariadením. Ponúka výkon, momentálne nie možne vyťažiteľný hraním hier či aplikáciami z obchodu, čiastočne ho však využijete v režime Continuum kde „papierové“ predpoklady určite oceníte naplno. Skvelý displej, ako aj možnosti využívania technológie Windows Hello, Continuua, služby HP WorkSpace, zo zariadenia robia pracovný nástroj hodný vrcholových manažérov, ktorí si potrpia na kvalitu a spoľahlivý výkon. Na druhej strane, aby sme len zariadenie nechválili, pri jeho cenovke nás sklamal fotoaparát, ktorý patrí určite medzi nadpriemerné, ale stále zaostáva podľa nášho názoru za 950-kou.
V každom prípade sme vďačný za zapožičanie zariadenia spoločnosti HP. Viac o zariadení sa môžete dozvedieť na stránkach HPčka.
Komentáre