Spravodajstvo

Qualcomm zostal zaskočený, MediaTek sa stal lídrom v dodávkach procesorov

MediaTek sa po prvýkrát vo svojej histórii postavil na čelo najväčších dodávateľov mobilných procesorov.

Rok 2020 bol rokom, na ktorý si budeme bezpochyby pamätať. Dôvodom je pandémia, ktorá otočila mnohým z nás život naruby a to bez ohľadu na to, v akej časti sveta žijeme. Odzrkadlilo sa to aj na spotrebiteľskom správaní a dopyte po zariadeniach ako takých.

Lídrom je MediaTek. Druhý Qualcomm dodal o 30-miliónov procesorov menej

Androidheadlines najnovšie prináša správy hovoriace o dodávkach mobilných procesorov za uplynulý rok, ktoré odhaľujú, že svetovým lídrom sa stala spoločnosť MediaTek. Tá podľa publikovaných správ mala celkovo dodať 351,8-miliónov procesorov. Ide o 113,8-miliónov viac dodaných procesorov, ako tomu bolo rok dozadu. Spoločnosť tak pokryla 27,2% trhu (v roku 2019 pokryla 17,2%).

„Je to prvýkrát, čo sa MediaTek stal najväčším dodávateľom čipových súprav pre smartphony a porazil Qualcomm…“ uvádzajú analytici z Omdia.

Štatistiky ďalej odhaľujú, že najväčším zákazníkom MediaTeku sa v minulom roku stal čínsky výrobca smartfónov, Xiaomi. Ten mimochodom na trh dodal necelých 150-miliónov smartfónov. MediaTek podľa publikovaných správ, dodal procesory pre 63,7-milióna zariadení. Len pre porovnanie, v roku 2019 ich MediaTek dodal „len“ 19,7-milióna. Medzi ďalších veľkých zákazníkov patrí aj Samsung, pre ktorý spoločnosť MediaTek vyrobila 43,3-milióna procesorov.

„Pre rast spoločnosti MediaTek v roku 2020 boli najdôležitejšie cenovo dostupné procesory, pretože svet bol ovplyvnený pandémiou v prvej polovici roku 2020 a trh so smartfónmi sa zotavil až v druhej polovici roka,“ uviedol Zaker Li, hlavný analytik spoločnosti Omdia, ktorý ďalej dodal: „Low-end a mid  zariadenia si kupujúci obľúbili. Konkurencia spoločnosti MediaTek predstavuje alternatívu k čipom Qualcomm v tomto cenovom segmente, čo pomohla spoločnosti rásť.“

Čo sa týka spoločnosti Qualcomm, tak tá dodala „len“ 319-miliónov procesorov a pokryla tak 25% trh. Celkovo bolo na trh dodaných 1 295-miliónov mobilných procesorov. Podrobné štatistiky si môžete pozrieť v grafe nižšie.

Dodavky procesorov 2020
Zdroj: Omdia

Prekvapili vás výsledky dodávok procesorov? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close