ANDROIDSpravodajstvoWindows

Projekt Latte prinesie podporu Android aplikácií na platformu Windows: Je to dobrý ťah?

Objavujú sa špekulácie o novom projekte Microsoftu, ktoré vyvolávajú viac otázok, ako odpovedí

Spoločnosť Microsoft pracuje na novom projekte, ktorý nesie označenie „Project Latte.“ Jeho cieľom je priniesť Android aplikácie na Windows 10 a umožniť ich stiahnutie z Microsoft app store, píše portál zdnet.com.

Ich ďalším cieľom môže byť priniesť Android podsystém na operačný systém Linux, podobne ako funguje podsystém Windows. Otázka však znie – Prečo to Microsoft robí? Spoločnosť už na podobných projektoch pracovala. Išlo napríklad o projekt Astoria, ktorý mal prepojiť Android aplikácie s Windows 10. Cieľom môže byť podpichnutie vývojárov, aby popri vývoji aplikácií na iných platformách pracovali aj s Windows 10.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Projekt Astoria fungoval mimoriadne dobre. Hovorí sa, že umožnil Android aplikáciám fungovať na systéme Windows 10 bez významnej úpravy kódu, či iného väčšieho zásahu vývojára. V tom čase projekt prekazil plány Microsoftu, dostať do svojho obchodu viac aplikácií, bežiacich na platforme UWP (pozn. redakcie: Universal Windows Platform). Preto bol projekt Astoria zrušený v roku 2015.

Microsoft pracuje aj na projekte Windows 10X, variant Windows 10, ktorý má diametrálne odlišné užívateľské rozhranie. Hlavným cieľom je priniesť jednoduchšiu a čistejšiu verziu operačného systému, ktorá umožní používanie viacerých druhov aplikácií. Prečo sa teda Microsoft snaží priniesť na svoj trh Android aplikácie?

Marketingová stratégia Microsoftu je jasná, aspoň čo sa týka Windows 10X. Chcú konkurovať Chromebookom ktoré využívajú najmä ChromeOS,. O svojich ambíciách nehovoria verejne, no Windows 10X má tvoriť veľkú časť ich stratégie na boj proti konkurenčnému Chromebooku. Keďže Chromebooky podporujú Android aplikácie, musí ich podporovať aj Windows 10X.

Je podpora Android aplikácií potrebná?

Aj na operačnom systéme Windows 10 dokážete nájsť emulátory, ktoré vám umožnia rozbehať Android aplikácie. Otázka však znie – Existuje veľa používateľov, ktorí majú Android aplikácie a chceli by bezpodmienečne rozbehnúť na systéme Windows 10? Ak áno, ktoré sú to?

Objavujú sa aj teórie, ktoré tvrdia, že Microsoft chce rozšíriť svoje portfólio aplikácií, ktoré fungujú na dotykových obrazovkách. Dosiahnuť by to mohli s podporou služby Google Play. Je pravda, že Microsoft silno tlačil na dotykové funkcie s operačným systémom Windows 8. Odvtedy však drasticky zmenili svoju stratégiu a odstúpili od dotykových aplikácií.

Bude preto zaujímavé sledovať vývoj projektu Latte. Podarí sa Microsoftu uspieť? Aké sú jeho motivácie? Objavujú sa aj špekulácie, že by sa mohol Microsoft vrátiť do mobilnej sféry. V tomto prípade by mohol byť ich cieľom smartfón bežiaci na Windowse, ale s možnosťou inštalovania Androidových aplikácií. Veľa ľudí si však myslí, že loď už dávno odplávala a Microsoft sa posunul ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close