SamsungSpravodajstvo

Procesor Exynos 2100 od Samsungu by mohol po rokoch predčiť Qualcomm

I keď sme ani jeden z vlajkových mobilných čipov nevideli, už dnes poznáme detailné špecifikácie. Tie nám prezrádzajú aj čo to o ich výkone či efektivite

Nie je žiadnou novinkou, že spoločnosť Samsung pracuje na svojom vlastnom vlajkovom procesore, ktorý ponesie označenie Exynos 2100. Nový vlajkový procesor má ambíciu byť priamym konkurentom vlajkového náprotivca od spoločnosti Qualcomm, v tomto prípade hovoríme o procesore Snapdragon 875. Predchodcovia vlajkového procesoru Exynos však doposiaľ nedokázali úplne predčiť svojho najväčšieho konkurenta, keďže zväčša zaostávali vo viacerých oblastiach. Najnovšia generácia by však mohla po niekoľkých rokoch konečne spraviť veľký zvrat na trhu s mobilnými procesormi.

Exynos 2100 vs Snadpragon 875

Ako informuje portál Gizchina.com, procesory Exynos 2100 a Snapdragon 875 sú si veľmi podobné čo sa ich architektúry týka. V oboch prípadoch sa jedná o procesory postavené na 5 nm výrobnom procese. Oba zároveň zdieľajú osemjadrovú architektúru položenú na základoch 1+3+4. Ich najväčšími rozdielmi však budú pracovné frekvencie, ktoré sa pomerne významne odlišujú a to pri všetkých jadrách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa aktuálnych informácií je zrejmé, že hlavné super veľké jadro procesoru Snapdragon 875 bude bežať na frekvencii 2,84 GHz, pričom veľké jadrá budú pracovať na frekvencii 2,42 GHz. Najmenšia štvorica jadier bude zase využívať frekvenciu iba 1,8 GHz.

samsung exynos 2100 vs qualcomm snapdragon 875
Zdroj: Gizchina.com

Jeho náprotivok, Exynos 2100 však bude pracovať na o čosi vyšších pracovných frekvenciách. V prípade super veľkého jadra hovoríme o pracovnej frekvencii na úrovni 2,91 GHz, v prípade veľkých jadier hovoríme o 2,81 GHz. Osmičku jadier pritom uzatvárajú malé jadrá pracujúce na frekvencii 2,21 GHz.

Samsung očakáva vyšší výkon aj energetickú efektivitu

Vyššie pracovné frekvencie v prípade procesoru Exynos 2100 takmer určite povedú ku vyššiemu celkovému výkonu. Čisto teoreticky by mal však procesor spotrebovávať viacej elektrickej energie, no podľa všetkého to nebude prípad procesoru Exynos 2100. Ten by mal oproti svojmu najväčšiemu konkurentovi ponúkať lepšiu energetickú efektivitu, čo sa odzrkadlí na menšej spotrebe batérie aj pri dosahovaní vyššieho výkonu.

Výkonnostný nárast oproti predošlému roku bude ohromný

I keď presné čísla či reálne zariadenia stále nie sú na stole, už teraz dostupné testy novej generácie procesorov Snapdragon 875 prezrádzajú, že sa môžme tešiť na ďalší výkonnostný skok oproti predošlej generácii. Novému Snapdragonu sa už podarilo dosiahnuť v rebríčku AnTuTu skóre až 847 868 bodov, čo je až o 25% viac, ako dosiahol jeho predchodca Snapdragon 865. V prípade procesoru Exynos 2100 môžme očakávať ešte o čosi vyššie výsledky. Na záver iba pripomíname, že papierové predpoklady sa nemusia ukázať v realite a tak si radšej treba počkať na reálne porovnanie týchto procesorov. Priame porovnanie bude zrejme najlepšie v prípade smartfónov Galaxy S21, keďže Samsung už tradične uvedenie na vybrané trhy zariadenia s procesorom Exynos (EÚ, Južná Kórea, a ďalšie) a na niektoré trhy (USA) zariadenia s procesorom Snapdragon 875.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close