ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Problém s prístupom k internetovým stránkam od budúceho roka zo starších Android zariadení bol vyriešený

Let's Encrypt vyriešil problém s blížiacim sa problémom vypršania kľúčového bezpečnostné certifikátu

Ešte v novembri obehli technologický svet správy, že milióny Android smartfónov stratia prístup k  mnohým internetovým stránkam. Dôvodom týchto správ bolo, že sa pomaly blíži termín ukončenie spolupráca medzi spoločnosťami Let’s Encrypt a IdenTrust. K  ukončeniu malo dôjsť na základe toho, že malo prísť k vypršaniu komerčnej dohody medzi spoločnosťami.

V súčasnosti veľká časť webových stránok využíva certifikáty spoločnosti Let’s Encrypt, ktoré mali prestať v priebehu nasledujúceho roka fungovať na starších Android zariadeniach. Našťastie však došlo k vyriešeniu nastávajúceho problému, ktoré zabezpečí kompatibilitu certifikátu aj so staršími Android zariadeniami. Inými slovami to znamená, že používatelia smartfónov s operačnou verziou Androidu 7.1.1, alebo staršou, nebudú nijako negatívne ovplyvnení. Na tému upozorňuje portál AndroidPolice.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S radosťou oznamujeme, že sme vyvinuli spôsob, ako si môžu staršie zariadenia so systémom Android zachovať schopnosť navštevovať weby, ktoré používajú certifikáty Let’s Encrypt, aj keď vyprší platnosť našich sprostredkovateľov so vzájomným podpisom. V januári už neplánujeme žiadne zmeny, ktoré by mohli spôsobiť problémy s kompatibilitou predplatiteľov služby Let’s Encrypt.“ píše spoločnosť v publikovanej tlačovej správe.

Je to dosť technický predmet, ale stručne povedané, spoločnosť Let’s Encrypt sa spoliehala na certifikát s krížovým podpisom pre niektoré zariadenia. Pred dvoma mesiacmi Let’s Encrypt odhalil, že dohoda na základe ktorej dochádzalo ku krížovému podpisu zariadení, prestane v budúcom rok fungovať. To znamená, že stránky a služby, ktoré na zabezpečenie HTTPS používali službu Let’s Encrypt, by prestali fungovať pre používateľov so starším Android smartfónov. Nehovoríme pritom o tisícoch, či desaťtisícoch webstránkach, ale o miliónoch. Let’s Encrypt  totiž pokrýva približne tretinu celosvetových stránok.

Let’s Encrypt hovorí, že nadchádzajúce zmeny by mali byť v praxi pre koncových používateľov „úplne neviditeľné“ a weby a služby používajúce certifikáty Let’s Encrypt by mali aj naďalej pracovať na postihnutých zariadeniach s danými verziami Androidu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close