Predaje telefónov Huawei sa v roku 2021 hlboko prepadli, ukazujú dáta

Lídrom je aj naďalej Samsung, hoci sa darilo aj konkurencií. Na opačnej strane stojí Huawei, ktorému zostali oči pre plač.

Huawei smartfon
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0)

Len niekoľko dní dozadu sme mohli vidieť prvé ucelené odhady predajov smartfónov za uplynulý rok. Podľa publikovaných dát spoločnosťou counterpointresearch.com v minulom roku bolo predaných 1,39 miliardy smartfónov. Najnovšie s obdobnými číslami prichádza i spoločnosť Omdia, podľa ktorej v roku 2021 bolo predaných približne 1,34 miliardy kusov telefónov. Na tému upozorňuje portál phonearena.com.

Samsung aj naďalej dominuje

Publikované dáta odhaľujú, že aj naďalej dominuje kórejský výrobca smartfónov, spoločnosť Samsung, ktorá na trh dodala 271,5 miliónov telefónov. V porovnaní s rokom 2020, spoločnosť predala o 5,9% smartfónov viac. Darilo si aj americkému Apple, ktorý predal v porovnaní s rokom 2020 o 15,6% telefónov viac. Konkrétne hovoríme o 236,2 miliónoch predaných telefónov. Prvú trojicu podľa očakávaní uzatvára Xiaomi so 190,2 miliónmi predaných smartfónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dáta okrem iného ďalej ukazujú, že sa darilo i ďalším čínskym výrobcom smartfónov. Najmä spoločnostiam vivo, Oppo a Realme. Ako môžete nižšie vidieť, tak menovanej trojici výrobcov smartfónov sa darilo rásť najmä vďaka úpadku spoločnosti Huawei. Niekdajší líder, ktorý ohrozoval pozíciu spoločnosti Samsung, v roku 2021 predal len 35 miliónov telefónov. Inými slovami, v porovnaní s rokom 2020 spoločnosť predala o 81,6% menej telefónov. Samozrejme, netreba zabúdať na fakt, že na spoločnosť sú zo strany amerických úradov uvalené sankcie, v dôsledku ktorých Huawei nemá voľný prístup ku komponentom pre telefóny, najmä k čipom.

Predaje smartfonov 2021_celkove vysledky
Zdroj: Omdia

Tak isto treba uviesť, že Huawei v minulosti bol nepriamo donútený v dôsledku sankcií zo strany amerických úradov odpredať dcérsku značku telefónov Honor. Dôvodom tejto transakcie bolo, aby Huawei zabezpečil prežitie Honoru. Vďaka predaju dcérskej spoločnosti, Honor môže voľne nakupovať procesory, ale i využívať Mobilné služby Google. Ako môžete vidieť vyššie, tak Honoru sa podarilo v minulom roku predať 39,8 milióna smartfónov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre