Zariadenia

Predaje smartfónov neustále klesajú. Čínski výrobcovia aj napriek tomu stále rastú

Celosvetové predaje smartfónov klesajú už druhý štvrťrok za sebou, čo určite robí vrásky na čele viacerým celosvetovým výrobcom. S predajmi sa asi najviac trápi juhokórejský Samsung, no na druhú stranu, čínski výrobcovia hlásia rekordné čísla a historicky najvyšší nárast predajov.

Najnovšie štatistiky spoločnosti IHS Markit ukazujú výrazný pokles celosvetových dodávok smartfónov, ktoré sa v treťom štvrťroku znížili o 3,3 percenta na 354,8 milióna predaných smartfónov, pričom v predošlom štvrťroku poklesli predaje o 2,2 percenta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samsung stále dominuje, no predaje výrazne klesajú

Najväčším svetovým výrobcom je pochopiteľne juhokórejský Samsung, ktorý za posledný štvrťrok predal takmer 71 miliónov smartfónov. Predaje ale medziročne poklesli o 15 percent, pričom samotný trhový podiel spoločnosti padol o neuveriteľných 20 percent.

Tesný súboj o druhé miesto

Na druhom mieste sa „tesne“ udržiava spoločnosť Huawei, ktorá túto pozíciu prebrala od spoločnosti Apple v druhom štvrťroku. Predaje spoločnosti Huawei tento štvrťrok presiahli hranicu 52 miliónov, zatiaľ čo Apple predal „iba“ niečo cez 46 miliónov iPhonov. Treba ale uviesť, že priemerná cena smartfónov značky Apple sa za posledný rok náramne zdvihla, vďaka čomu má Apple o niekoľko desiatok percent väčšie zisky aj napriek tomu, že predáva menší počet zariadení.

Nadvláda Číny

Poslednú šestku uzatvárajú spoločnosti Xiaomi, Vivo a Oppo, ktoré doslova dominujú trhu s lacnejšími smartfónmi. Predaje všetkých čínskych gigantov dokopy dosahujú číslo 144,5 milióna, čo sú takmer dve pätiny celého trhu. Ich dominancia rastie hlavne vďaka obrovským predajom na rozvíjajúcich sa trhoch ako je India.

Rýchlosť trhu vyhovuje najmä Číňanom

Nadvláda čínskych spoločností je podľa analytikov spôsobená rýchlosťou samotného trhu, na ktorý nedokážu obrovské spoločnosti adekvátne zareagovať. Výhodou všetkých spoločností je práve rýchle nasadenie najnovších technologických trendov ešte predtým, ako ich uvedú na trh aj „prémioví“ výrobcovia.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Youtube – Samsung)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close