Používa WhatsApp End-to-End šifrovanie a záleží vlastne na tom?

Používa WhatsApp end-to-end šifrovanie a čo to vlastne je? Pozrite sa, prečo ide o tak žiadanú funkciu a prečo na nej záleží.

whatsapp sukromie sprav
Zdroj: unsplash.com/@rachitank

Oznámenie o aktualizácii podmienok používania služby WhatsApp vystrašilo mnohých používateľov. To dokonca vyústilo v masívny odliv používateľov na konkurenčné platformy. WhatsApp preto reagoval odsunutím účinnosti nových podmienok na 8. mája a zároveň spustil kampaň, v ktorej komunikuje, že komunikácia medzi používateľmi je aj naďalej zostáva súkromnou.

WhatsApp ako spravuje spravy a hovory
Zdroj: WhatsApp

Samotná komunikácia medzi používateľmi zostáva aj naďalej šifrovanou, to je hlavná správa, ktorú sa WhatsApp snaží posledné týždne komunikovať. Čo to vlastne znamená?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sú vaše správy odoslané pomocou služby WhatsApp šifrované?

Asi najzakladanejšou obavou každého z nás je, či je komunikácia odoslaná prostredníctvom WhatsAppu skutočne súkromnou. Služba ako taká používa end-to-end šifrovanie, konkrétne protokol Open Whisper Systems. V súčasnosti ide o jeden z najbezpečnejších protokolov, ktorý okrem iného používa aj konkurenčný Signal. Čo však samotné šifrovanie znamená v praxi?

WhatsApp a Signal
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Šifrovanie funguje na tom princípe, že aplikácie, resp. systém, vygeneruje dva kryptografické kľúče – jeden verejný a jeden súkromný. Verejný kľúč je následne zdieľaný s druhou osobou, s ktorou komunikujete. Súkromný kľúč zostáva v zariadení, ktoré nikdy neopúšťa. Následne keď dôjde k odoslaniu správy, tak druhá strana je schopná pomocou verejného kľúča, ktorý ste s ňou zdieľali, dešifrovať správu. Inými slovami, správy môže vidieť len odosielateľ a prijímateľ, lebo ide o jediné dve osoby, ktoré majú kryptografický kľúč na dešifrovanie správ.

„Pre lepšiu ilustráciu si predstavte túto komunikáciu ako uzamknutú poštovú schránku. Zatiaľ čo vám do nej môže list hodiť viac menej ktokoľvek, tak odomknúť schránku môžete len vy prostredníctvom vášho kľúča.“ písali sme ešte v novembri minulého roka.

Na rozdiel od Signalu, WhatsApp však zbiera viac metadát. Ide o informácie ako sú napríklad  informácie o vašom smartfóne, operačnom systéme, IP adrese, informácií zo siete a podobne. Tieto dáta však nie sú šifrovanými. Tieto informácie sú následne ukladané na serveroch spoločnosti, kde ak dôjde k narušeniu, tak sa môžu dostať na verejnosť. Inými slova, aj keď správy môžu zostať súkromné, stále existuje veľa identifikačných informácií o používateľoch, ktoré by mohli byť v prípade porušenia ochrany údajov ohrozené. Tu treba dať do pozornosti, že v minulosti sa spoločnosť stala viackrát obeťou hackerov. Naposledy sme mohli napríklad čítať o úniku dát o 500-miliónoch používateľov z Facebooku.

V prípade, ak vás zaujíma viac informácií k téme end-to-end šifrovania, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti tento článok, kde sme sa tejto téme venovali podrobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre