Potápačské hodinky: Aké vlastnosti by mali mať?
Potápačské hodinky poskytujú množstvo údajov, ktoré je nesmierne dôležité poznať pre bezpečný ponor pod vodu. Zistite, ktoré vlastnosti by mali ponúkať kvalitné smart hodinky pre potápačov.
Potápanie je fascinujúca aktivita umožňujúca objavovať krásy podmorského sveta plného života. Pre bezpečný ponor potrebujete mať základné vybavenie, medzi ktoré patria aj potápačské hodinky.
Smart hodinky pre potápačov sú určené pre bežných, ale aj rekreačných potápačov a svojimi vlastnosťami dokážu konkurovať potápačským počítačom pre profesionálov. V článku sa dozviete aké dôležité vlastnosti by mali mať, ktoré nielen uľahčia ponory, ale aj zvýšia bezpečnosť.
Vodotesnosť a odolnosť voči tlaku patria medzi najdôležitejšie parametre potápačských hodiniek
Najdôležitejším parametrom potápačských hodiniek je vodotesnosť a schopnosť odolávať vysokému tlaku pri ponorení do vody. Klasické smart hodinky majú vodotesnosť do 5 ATM, čo je zhruba 50 metrov. Smart hodinky na potápanie majú minimálne 10 ATM (maximálne potopenie do 100 m) pre rekreačné potápanie a pre hlbšie ponory potrebuje 20 ATM (potopenie do 200 m).
Mnoho výrobcov potápačských hodiniek deklaruje vhodnosť pre potápanie európskymi (EN) a medzinárodnými certifikátmi (ISO). Najčastejšie sa stretnete s dvoma certifikátmi:
- ISO 22810:2010 – hodinky vhodné na aktivity v povrchových vodách.
- EN 13319 – hodinky vhodné na potápanie do maximálnej hĺbky 100 m.
TIP: Slaná voda spôsobuje oveľa rýchlejšie opotrebenie materiálov a tesnení ako sladká voda. Po každom ponorení ich opláchnite sladkou vodou.
Potápačské smart hodinky sú vybavené hĺbkomerom a barometerom
Pod vodou je poznať hĺbku kľúčová informácia. Kvalitné potápačské hodinky zvládnu v reálnom čase merať presnú hĺbku v akej sa nachádzate.
Neprehliadni
Ďalším dôležitým senzorom je barometer, ktorý vám poskytne cenné informácie počas ponoru o tlaku.
Každých 10 metrov hĺbky sa zvyšuje tlak vody o 1 bar voči hladine a všetky zmeny zaznamenáva v reálnom čase. Je to extrémne dôležitý údaj, aby ste sa vyhli vážnej dekompresnej chorobe, čo je tvorba bublín dusíka vznikajúce pri rýchlom stúpaní.
TIP: Optimálna rýchlosť stúpanie na hladinu by mala byť 9 – 10 metrov za sekundu, aby ste sa vyhli dekompresnej (kesonovej) chorobe.
Dekompresný algoritmus vám dokáže zachrániť život
Dekompresný algoritmus pozostáva z matematických výpočtov, ktoré sa používajú na určenie bezpečnostných limitov pri potápaní. Algoritmy sú založené na vedeckých poznatkoch z reálnych ponorov. Vďaka tejto funkcii smart hodinky na potápanie dokážu vypočítať dekompresné zastávky na základe hĺbky, času stráveného pod vodou a typu dýchacieho plynu.
Rôzne režimy potápania
Potápanie môžeme rozdeliť do troch základných režimov: rekreačné potápanie, technické potápanie a freediving. Tieto režimy si môžete nastaviť na väčšine potápačských hodiniek, pričom sa líšia nastaveniami metrík. Rekreačné potápanie je určené na menšie ponory, kde nepotrebujete riešiť dekompresiu. Technické potápanie má najširší rozsah nastavení a u freedivingu sa meria čas zadržaného dychu či maximálna hĺbka.
GPS a kompas
Aj keď GPS pod vodou nefunguje, je neoceniteľné na povrchu – na označenie vstupného bodu, navigáciu na lodi či analýzu trasy po ponore. Digitálny kompas zase pomáha orientovať sa pod vodou, alebo na súši. Môžete si nastaviť smer, ktorý sa bude zobrazovať počas celého ponoru.
Komentáre