APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Posielanie SMS správ bude bezpečnejšie. Google prináša pre SMS aplikáciu novú funkciu

Aplikácia Správy od Googlu prináša možnosť využitia end-to-end šifrovania aj pre zatiaľ nedostupné typy konverzácií. Pozrite sa, o čo ide.

Nový štandard RCS správ sa dnes stal už takmer samozrejmosťou medzi používateľmi Android smartfónov. Dnes už len málokto využíva starší formát SMS, ktorý je podstatne menej bezpečný a zároveň neumožňuje využívanie nových četových funkcií. Z klasických správ v Androidoch sa teda stala akási četovacia služba, ktorá sa podobá WhatsAppu či Viberu, no zároveň je v telefónoch už predinštalovaná. Najnovšie tieto správy dopĺňa podstatná novinka, ktorá nám umožní komunikovať ešte bezpečnejšie. Komunita Xiaomiui nás totiž informuje o tom, že používatelia budú môcť využívať šifrovanie komunikácie už aj v skupinových četoch. Na bližšie detaily sa teraz pozrieme spoločne.

Akým spôsobom sa správy šifrujú?

O pojme end-to-end šifrovanie, koncové šifrovanie či E2EE ste už možno počuli. Ak aj nie, ide o formu komunikácie, kedy dáta zo zariadenia odosielateľa odchádzajú šifrované. Rozšifrovať ich môže len zariadenie príjemcu, teda nikto iný nemôže prečítať, o čo vo vašej komunikácii ide. V prípade správ tak môžeme rozprávať o zabezpečení, ktoré chráni obe strany, pričom takéto správy môžu medzi smartfónmi putovať len pri využití četových funkcií, teda RCS správ. Starší štandard SMS zatiaľ takéto šifrovanie využiť nevedel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viaceré komunikačné služby práve ako WhatsApp využíva možnosť takéhoto šifrovania komunikácie, čím si získali vysokú popularitu medzi používateľmi. Aby však WhatsAppu mohli konkurovať aj klasické Správy od Googlu, museli priniesť rovnakú funkciu. Pre túto vstavanú aplikáciu v Android zariadeniach nejde o žiadnu novinku, keďže šifrovanie medzi dvoma osobami je už celkom zaužívanou záležitosťou. Doteraz sa však šifrovanie nevzťahovalo na skupinové konverzácie, po čom volali aj používatelia tejto aplikácie. A zdá sa, že Google ich prosby vypočul a prináša funkciu ako novinku.

Šifrovanie správ bude možné už aj medzi skupinami

End-to-end šifrovanie je dnes rozšírenou funkciou viacerých služieb, pričom niektoré z nich už vsádzajú na šifrovanie aj v skupinových četoch. Toto zatiaľ Správy od Googlu neumožňovali, no s najnovšou aktualizáciou si ho budeme môcť vyskúšať. Komunikácia medzi viacerými používateľmi teda bude oveľa bezpečnejšia a jednoduchšia, nakoľko nebudeme musieť využívať externé služby. Postačí nám k tomu aplikácia, ktorá sa viaže k Androidu ako predinštalovaná. Nejde však o jedinú novinku, ktorú Google do aplikácie v súčasnosti pridáva.

Aplikacia Spravy Emoji
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia, Toppng

Používatelia tak budú môcť využiť aj rozšírenú možnosť pre reakcie na správy. Reakcia pomocou emoji tak už nebude obmedzená len na vybrané emoji, no využiť budeme môcť celú paletu emoji v telefóne. O tejto zmene sme vás informovali už v našom predchádzajúcom článku a teraz vás môžeme potešiť tým, že rovnaká aktualizácia prináša dve skvelé novinky.

Využívate pre komunikáciu aplikáciu Správy od Googlu? Alebo máte inú preferenciu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close