Po 15 rokoch vedci konečne vedia, aký dlhý je deň na Venuši

Štúdia si vyžadovala extrémne presné rádiové merania.

Venusa_planeta den a noc
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill) (CC BY 2.0)

Po približne 15 rokoch sa astronómom podarilo presne zistiť, aký dlhý je deň na Venuši, píše portál IFLScience. Za pomoci veľmi presných rádiových meraní sa podarilo zistiť, že deň na venuši trvá 243.0226 pozemských dní, čo sú približne dve tretiny nášho roka. Výsledky práce boli publikované v denníku Nature Astronomy.

Je zvláštne, že donedávna vedci nepoznali presnú rýchlosť rotácie planéty, ktorá sa nachádza hneď vedľa nás. V iných prípadoch je jednoduché zistiť rotáciu planéty, ak sa na jej povrchu nachádzajú ľahko rozpoznateľné regióny. V prípade plynných obrov je to komplikovanejšie, no napríklad Jupiter má obriu červenú škvrnu, pomocou ktorej sa vedci orientujú. Venuša má hrubú atmosféru, vďaka ktorej sa len ťažko rozoznávajú orientačné body na jej povrchu. Astronómovia však prišli na kreatívne riešenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi rokmi 2006 a 2020 použili 70-metrový rádiový teleskop v Mohavskej púšti v americkom štáte Kalifornia. Pomocou neho vysielali k Venuši rádiové vlny, ktoré dokázali prejsť cez hustú atmosféru a odraziť sa od povrchu. O niekoľko minút sa rádiové vlny vrátili naspäť a boli zachytené teleskopom Goldstone v Kalifornii a o 20 sekúnd neskôr teleskopom Green Bank v Západnej Virgínii. Rozdiely medzi pozorovaniami vedcom presne povedali, ako rýchlo sa planéta otáča.

„Venuša je pre nás ako taká obrovská diskoguľa. Ožiarime ju extrémne silnou baterkou, asi 100-tisíc krát jasnejšou než vaša bežná baterka. Potom sledujeme odrazy, pomocou ktorých vieme zistiť, ako planéta rotuje,“ vyjadril sa hlavný autor štúdie Jean-Luc Margot.

Náročné pozorovania

Na prvý pohľad ide o jednoduchý experiment, no opak je pravdou. Zem a Venuša musia byť v správnej konfigurácii, aby bol pokus úspešný. Zároveň musia obe rádiové observatória fungovať. V časovom rozmedzí 15 rokov vedci vykonali 21 pozorovaní.

„Ukázalo sa, že je náročné zaistiť, aby všetko fungovalo tak, ako má, v 30-sekundovom časovom okne. Vo väčšine prípadov sa nám nejaké dáta podarilo získať, no je neobvyklé, aby sme hneď získali všetko čo potrebujeme,“ vysvetľuje Margot.

Pozorovania zároveň vedcom odhalili ďalšie informácie o planéte. Odhadujú, že jej jadro má priemer 3.5-tisíc km, čo je podobný priemer ako má zemské jadro. Zatiaľ ale nevedia povedať, či je jadro Venuše tekuté, pevné, alebo zmiešané. Zároveň zistili, že os Venuše je vychýlená len o 2.6-stupňa. Vďaka tomu na planéte neexistujú ročné obdobia. Pre porovnanie, vychýlenie zemskej osi je 23-stupňov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre