Spravodajstvo

OLED, či LCD? Ktorý typ displeja prispieva k väčšej námahe očí? Budete prekvapený!

Mnohí z nás preferujú OLED displeje pred LCD panelmi. Robíme však dobre?

Platforma DxOMark, ktorá sa nám skôr spája s testovaním kamier v smartfónoch najnovšie publikovala technický článok, v ktorom opisuje, ako vplýva OLED a LCD displej na namáhanie očí.

Vo všeobecnosti hlavným rozdielom medzi týmito displejmi je spôsob, akým je zobrazovaný obsah. Zatiaľ čo OLED displeje podsviecujú len aktívne pixely, tak LCD podsviecuje celý displej. Hlavnou výhodou OLED panelov teda je, že ak má byť zobrazený obsah, kde je čierna farba, tak pixely sú reálne vypnutými. Na druhej strane, v prípade LCD displejov, podsvietené sú aj čierne pixely. To je ja jeden z dôvodov, prečo LCD displeje napríklad nepodporujú ambientné podsvietenie, bolo by to totiž energeticky neefektívne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

LCD displej namáha naše oči menej v porovnaní s OLED displejom

Zdá sa však, že hoci OLED panel vo všeobecnosti vyzerá na prvý pohľad atraktívnejšie, tak tomu nemusí byť celkom tak. Dôvodom je, že DxOMARK tvrdí, že LCD displeje spôsobujú menšie namáhanie očí v porovnaní s OLED displejmi.

Hoci si to možno neuvedomujeme, ale v prípade OLED panelov displej vo svojej podstate neustále bliká, hoci to nevnímame. Pri každom zhasnutí a vypnutí (pixelu) displeja oko fyziologicky reaguje a dúhovka sa rozširuje a sťahuje podľa zmeny jasu. Táto reakcia môže podľa DxOMark vysvetliť napríklad bolesti hlavy, či únavu očí pri dlhšom sledovaní obrazovky.

DxOMark ďalej hovorí aj o takzvanom PWM (Pulse Width Modulation). Ide o techniku, ktorá je využívaná na zapínanie a vypínanie LED diód s rôznymi frekvenciami impulzov. Túto metódu využívajú oba typy displejov. Frekvenčný rozsah PWM obrazovky OLED je ~ 50 ~ 500 Hz, zatiaľ čo LCD začína na hodnote približne 1 000 Hz alebo vyššej. Ľudské oči sú citlivé najmä na blikanie do 250Hz. Preto nie je žiadnym prekvapením, že OLED displeje spôsobujú väčšiu vyčerpanosť oči ako LCD.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close