Nový operačný systém od Huaweiu by mohol ohroziť americkú národnú bezpečnosť, tvrdí Google

Huawei hongmeng OS
Zdroj: Youtube (Huawei Central)

Podľa vôle Donalda Trumpa, spolupráca Google a Huawei bola obmedzená. Spoločnosť Google sa však tomuto rozhodnutiu Trumpa bráni a argumentuje tým, že takéto konanie ohrozuje národnú bezpečnosť. Podľa najnovších informácii sa Google snaží získať povolenie od vlády USA na pokračovanie v spolupráci s čínskym Huawei. Na tému upozorňuje portál Fez.net.

Operačný systém od Huaweiu môže byť väčšou hrozbou ako Android

V polovici mája Spojené štáty uviedli Huawei na čiernu listinu spoločností, ktorých obchodné vzťahy s americkými partnermi podliehajú prísnym kontrolám. Ak chcete predať alebo preniesť americkú technológiu do Huawei, je potrebné si zakúpiť licenciu. Tomuto by bolo možné sa vyhnúť, ak by boli ovplyvnené bezpečnostné záujmy. Google v rozhovoroch s americkými predstaviteľmi varuje, že čínsky operačný systém môže mať viac softvérových chýb ako Android, a preto je ľahšou korisťou pre hackerov, napísal Financial Times. Huawei už oznámil, že svoj vlastný operačný systém pre svoje smartfóny uvedie na trh najneskôr v budúcom roku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň však prezident Donald Trump zmiernil opatrenia a pre súčasných používateľov smartfónov Huawei to znamená, ​​že spoločnosť Google im môže poskytovať aj naďalej do polovice augusta úplné aktualizácie a aplikácie. To sa však nevzťahuje na nové produkty od Huawei. Google sa aktuálne usiluje o vyjednanie dlhšieho uvoľnenia pravidiel alebo úplnej výnimky zo zákazu.

Huawei je druhým najväčším poskytovateľom smartfónov na svete a tiež popredným dodávateľom sieťových zariadení. Ako uviedla tlačová agentúra Reuters, Facebook zakazuje predinštalovať svoje aplikácie na telefónoch a toto opatrenie zahŕňa nielen aplikáciu Facebook, ale aj aplikáciu Instagram a WhatsApp.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre