SpravodajstvoVeda a výskum

Nová generácia teleskopov bude môcť lepšie preskúmať planéty, podobné Zemi

Teleskop Jamesa Webba poletí do vesmíru niekedy na budúci rok a odštartuje novú éru objavovania vesmíru

V roku 2021 spustí americká vesmírna agentúra NASA poputuje do vesmíru teleskop Jamesa Webba, ktorý odštartuje novú generáciu vesmírnych teleskopov. Jeho misia bude začínať tam, kde iné teleskopy, ako napríklad Hubblov, Keplerov, či Spitzerov, skončili. Znamená to, že okrem objasňovania najväčších kozmických záhad, bude pátrať aj po potenciálne obývateľných exoplanétach, píše portál space.com

Jeho úlohou bude taktiež charakterizovať atmosféru daných planét. V tom sa vesmírny teleskop Jamesa Webba líši od svojich predchodcov. Prichádza s citlivými infračervenými senzormi, ktoré mu pomôžu odhaliť tajomstvá atmosfér vesmírnych svetov tak, ako sa to nepodarilo doposiaľ žiadnemu satelitu. Avšak NASA prednedávnom zistila, že planéty s hustou atmosférou môžu mať aj vrstvu oblakov, ktoré budú sťažovať každý pokus o preskúmanie planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celé roky používali vedci na odhaľovanie planét metódu tranzitu (pozn. redakcie: keď planéta prejde popred svoju domovskú hviezdu, svetlo prejde ich atmosférou, čo odhalí jej zloženie), ktorá sa ukázala byť užitočným nástrojom na odhalenie atmosférického zloženia planét.

Nový postup práce

Zatiaľ sa táto metóda ukázala byť užitočná v prípade masívnych planét, ktoré obiehajú hviezdu vo väčšej vzdialenosti. V prípade menších planét, podobných veľkosťou našej Zemi, ktoré obiehajú v menších vzdialenostiach v tzv. obývateľnej zóne, táto metóda až tak efektívna nebola.

Práve preto astronomická komunita nedočkavo čakala na príchod teleskopov novej generácie, ktorým je aj teleskop Jamesa Webba. Tieto teleskopy používajú novú metódu na odhalenie zloženia atmosféry, ktorá sa nazýva transmisijná spektroskopia. Pomocou nej budú skúmať spektrum svetla, prechádzajúceho cez atmosféru a vedci budú môcť odhaliť prvky kyslíku, oxidu uhličitého, metánu a iných prvkov, spojených so životom.

Tím sa rozhodol zistiť, či bude teleskop Jamesa Webba schopný odhaliť tieto látky aj napriek oblakom, ktoré by sa v atmosfére mohli nachádzať. Ukázalo sa, že jediná látka, s ktorou by mohol mať teleskop problém je vodná para. Ostatné prvky by mal nájsť bez najmenších problémov. Vedci ale nehovoria, že odhalenie vodnej pary je pre teleskop nemožným počinom. Ide len o to, že potrebuje trochu viac času, než pri iných prvkoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close