Neviete si dať rady s hlučným notebookom? Tieto triky vám pomôžu
Hlučný notebook vie byť niekedy poriadne otravný, no aj tento problém má niekoľko riešení.
Máte doma hlučný notebook a neviete čo s tým? Vo väčšine prípadov sú na vine ventilátory, ktoré sa snažia bojovať s nahromadeným teplom, no neúspešne.
Je známe, že notebooky musia zápasiť s nahromadeným teplom, ktoré sa vytvára „pod kapotou“ ak začnú hučať, znamená to že musia, ak teda nechcete, aby sa komponenty vnútri poškodili vysokými teplotami. Čím väčšia záťaž, tým viac tepla sa vytvára a tým silnejšie musia ventilátory pracovať, aby notebook ochránili.
Niektoré modely sú ale poriadne hlučné, čo nám samozrejme môže vadiť. Ak si neviete dať rady s hlučným ventilátorom, pozrite sa na tieto tipy.
Vypnite náročné procesy
Ak počujete ventilátor väčšinou je na to dobrý dôvod. To platí aj v prípade, že ho počujete celý deň bez prestávky. Ventilátory reagujú na záťaž a rozbehnú sa naplno len v prípade, že je vysoká. Odporúča sa teda skontrolovať správcu úloh a vypnúť všetky procesy, ktoré sú náročné na výkon. Správcu úloh otvoríte stlačením Ctrl+Shift-Esc.
Investujte do chladiacej podložky
Ventilátor sa zapína preto, aby chladil váš notebook a zabránil poškodeniu. Ak ventilátor funguje neustále, môže to znamenať, že sa nedokáže vysporiadať s nahromadeným teplom. V tomto prípade je vhodné investovať do chladiacej podložky, ktorá zlepší prietok vzduchu a zároveň váš notebook schladí.
Neprehliadnite
Chladiace podložky dnes prichádzajú v rôznych tvaroch a je preto na vás, pre ktorú sa rozhodnete. Dôležité je, aby bol ventilátor v nej dostatočne silný. Využijete ich hlavne v prípade ak používate náročné aplikácie, napríklad Hry alebo 3D softvér, dlhšiu dobu.
Vyčistite notebook
Postupom času sa v notebooku hromadí prach, ktorý sa zachytáva aj na ventilátoroch. Ak vaše zariadenie nedokáže odvádzať teplo a je stále hlučné, môže to znamenať zanesené ventilátory. Prach zabraňuje prúdeniu vzduchu a odvádzaniu tepla. Odporúča sa preto notebook raz za čas vyčistiť.
V tomto prípade sa ale vyžaduje opatrnosť. Ak máte notebook ešte v záruke, jeho otvorenie záruku ruší. Ak v záruke nie je, môžete ho otvoriť, no ak neviete čo robíte, jednoducho dokážete poškodiť komponenty. Notebooky je preto najlepšie zaniesť k niekomu, kto má skúsenosti s ich opravou a údržbou.
Znížte rýchlosť otáčok
Moderné notebooky prichádzajú so softvérom, ktorý vám umožní kontrolovať rýchlosť otáčok. Ak je váš notebook neustále hlučný, je možné že máte zapnutú zlú možnosť. V tomto prípade stačí len prepnúť rýchlosť otáčok na menšiu, alebo zvoliť tichý režim.
Ak takúto aplikáciu nemáte v notebooku predinštalovanú, existuje niekoľko rôznych aplikácií, ktoré vám dajú kontrolu nad ventilátormi.
Vymeňte ventilátor
Ak ventilátor neustále bzučí, alebo vydáva iné zvuky, je možné že je pokazený. V tomto prípade sa odporúča jeho výmena, aby sa predišlo poškodeniu ďalších komponentov. Výmenu ventilátora v notebooku sa ale odporúča prenechať skúsenému opravárovi.
Komentáre