Nečakaný objav v jadre našej planéty by mohol prepísať učebnice
Tím vedcov z Austrálie objavil v jadre našej Zeme niečo, o čom sme nemali doteraz tušenie.
Jedným zo základných poznatkov geológie je, že naša Zem má štyri vrstvy: Zemskú kôru, plášť a vonkajšiu a vnútornú časť jadra, píše portál salon.com.
Nová štúdia však tvrdí, že tento model nemusí byť až tak úplne správny. Vedci z Australian National University tvrdia, že vnútorná časť zemského jadra môže mať dve odlišné vrstvy. V štúdii sa zároveň píše, že tím vedcov dospel k takýmto výsledkom po analýze tisícov modelov vnútorného jadra Zeme. Tieto údaje podrobili špeciálnemu vyhľadávaciemu algoritmu.
Tím študoval, ako dlho trvá seizmickým vlnám prejsť našou planétou. Svoj pokus zakladali na dátach, ktoré boli zbierané niekoľko desaťročí Medzinárodným seizmologickým centrom. Vďaka tomuto pokusu sa mohli dozvedieť viac o tom, ako zloženie jednotlivých vrstiev Zeme ovplyvňuje vlastnosti seizmických vĺn.
„Našli sme dôkazy, ktoré poukazujú na zmenu v štruktúre železa v zemskom jadre. Je možné, že Zem mohla v minulosti prejsť dvoma ochladzujúcimi procesmi,“ tvrdí vedúca štúdie, Joanne Stephenson.
Ďalšia vrstva Zeme?
Stephenson dodáva, že momentálne sú pre nich výsledky záhadou a nemajú dostatok informácií na to, aby vyvodili jasné závery. Ich výskum však poukazuje na to, že v hĺbke 650 km, vo vnútornej časti zemského jadra, sa môže nachádzať ďalšia vrstva. Tím sa chcel ale najprv uistiť že to, čo videli vo výsledkoch bol definitívne dôkaz a nie len chybné údaje.
„Je neuveriteľne zložité vedieť presne, čo sa tam dole nachádza,“ vysvetľuje Stephenson pre portál Salon.
Tím však naznačuje, že v histórii našej planéty mohlo dôjsť k nejakej výraznej udalosti, ktorá sa stala v období, keď sa naša Zem ochladzovala. Zaujímavosťou je, že Stephenson a jej tím nie sú prvými, kto predkladá podobné teórie. Vedúca štúdie tvrdí, že pred pár desaťročiami sa objavila teória, že naše jadro môže mať viac vrstiev, no dôkazy boli v tej dobe nejednoznačné. Tentokrát ale tím použil „veľmi šikovný softvér“ a ak sa ich tvrdenia potvrdia, mohlo by ísť o objav, ktorý prepíše naše základné poznatky.
Komentáre