NÁVOD | Vyhľadávanie dát a priraďovanie hodnôt k ním v Exceli – Funkcia VLOOKUP
Dnes si v rámci ďalších návodov určených pre Excel predstavíme šikovnú funkcionalitu VLOOKUP, ktorá slúži na vyhľadávanie / porovnávanie dát a jednoduché priradenie hodnôt k ním. Funkcionalita je veľmi užitočná a praktická napríklad pri práci s veľkým množstvom dát, ktoré potrebujete párovať. Poďme sa teraz pozrieť na príklad z praxe.
Vysvetlenie základných pojmov
- Ako prvé si vytvorte jednoduchú tabuľku (viď nižšie)
- Následne choďte do karty Vzorce (resp. Formulas), kliknite na Knihovňu vzorcov (Insert Function) a vyberte vzorec. Mala by vám vyskočiť tabuľka ako vidíte nižšie a po odkliknutí hľadanej funkcie druhá tabuľka.
- Následne je potrebné vyplniť požadované dáta.
· Lookup_value – hodnota, ktorú chcete vyhľadať.
· Table_array – prehľadávaná tabuľka.
· Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. Prvý stĺpec má vždy hodnotu 1.
· Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná).
Neprehliadnite
Príklad z praxe pre funkciu Vlookup
V príklade z praxe si ukážeme ako priradiť k ID zamestnanca jeho menu. Nižšie na obrázku môžete vidieť výsledok spolu so vzorcom ako aj popisom jednotlivých úkonov, ktoré boli nevyhnutné pre vykonanie tejto úlohy.
· Lookup_value – hodnota, ktorú chcete vyhľadať. V našom prípade sme chceli vyhľadať hodnotu A2, teda ID zamestnanca.
· Table_array – Zdrojovou tabuľkou nám bol stĺpec E, avšak vyznačili sme celú tabuľku z praktického hľadiska ak by sme v budúcnosti rozširovali zdrojovú tabuľku, aby automaticky bol vzorec rozšírený aj o tieto hodnoty.
· Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. V našom prípade to bol druhý stĺpec (v zdrojovej tabuľke).
· Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná). V našom prípade sme dali hodnotu 0, teda vyhľadáva presnú hodnotu. Všimnite si, že sme zmenili ID pre Palka v zdrojovej tabuľke a následne nám vyhodilo druhej tabuľku hodnotu N/A.
Komentáre